XIX wiek

07.02.2017

W Neapolu wystawiono dwa obrazy Vincenta van Gogha znalezione u bossa kamorry

Odnalezione obrazy van Gogha w muzeum malarza w Amsterdamie. Fot. PAP/EPA Odnalezione obrazy van Gogha w muzeum malarza w Amsterdamie. Fot. PAP/EPA

W Neapolu od wtorku przez prawie trzy tygodnie można oglądać dwa obrazy Vincenta van Gogha, skradzione w 2002 roku z jego muzeum w Amsterdamie i odnalezione w domu mafiosa z kamorry we wrześniu zeszłego roku. Po tej wystawie dzieła powrócą do Holandii.

W muzeum Capodimonte do 26 lutego wystawiono wczesne prace artysty "Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen" (z lat 1883-85) i "Widok na morze w Scheveningen" (1882). Są to prace z czasów, zanim van Gogh pod wpływem impresjonizmu rozjaśnił paletę i wypracował swój charakterystyczny styl.

Wcześniej informowano, że rynkowa wartość obu dzieł van Gogha wyceniana jest na około 100 milionów euro, ale eksperci podkreślają, że są one bezcenne.

Znalazła je włoska Gwardia Finansowa w miejscowości Castellamare di Stabia koło Neapolu w domu członka gangu kamorry, zajmującego się przemytem i handlem narkotykami. Ukrywający się prawdopodobnie w Dubaju gangster Raffaele Imperiali - przypominają włoskie media - został niedawno skazany zaocznie za handel narkotykami.

Dzieła van Gogha owinięte w tkaninę i wyjęte z ram znajdowały się w pokoju przylegającym do kuchni. Są w dobrym stanie, zniszczenia określono jako niewielkie. Ze śledztwa wynika, że handlarz narkotykami zapłacił za obie prace około 5 milionów euro. Trwa dochodzenie, by ustalić, co działo się z nimi od chwili kradzieży z muzeum w Amsterdamie.

W poniedziałek w Capodimonte odbyła się ceremonia przekazania obrazów dyrekcji muzeum w Holandii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL