W najbliższą niedzielę w Przemyślu na Podkarpaciu odbędzie się uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel. Święto jest potocznie nazywane uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej. Po mszy św. zaplanowany jest koncert polskiej śpiewaczki klasycznej Niny Nowak.
Uroczystość rozpocznie się w niedzielę mszą św. odpustową o godz. 17.00 w bazylice Karmelitów Bosych w Przemyślu. Przewodniczyć jej będzie metropolita przemyski abp Adam Szal.
Po mszy św. zaplanowany został akt zawierzenia Matce Bożej, a po nim odbędzie się koncert w wykonaniu śpiewaczki klasycznej Niny Nowak. W programie znajdują się najpiękniejsze arie sakralne i pieśni maryjne.
Jak zapewniła Nowak w rozmowie z PAP, koncert będzie wyjątkowy. "Ten występ będzie szczególny dla mnie, bo pochodzę z Przemyśla, więc będą mi towarzyszyły duże emocje" – dodała.
Organizatorem niedzielnego wydarzenia są kuria metropolitalna w Przemyślu i bazylika Karmelitów Bosych w Przemyślu.
Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki – obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.
Szkaplerz to długi, prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.
Nina Nowak, polska śpiewaczka klasyczna (alt), urodziła się w Przemyślu. Pochodzi z rodziny z dużymi tradycjami muzycznymi. Występuje z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Specjalizuje się w muzyce symfonicznej – od klasyki do muzyki rozrywkowej poprzez operetkę, musical, muzykę filmową czołowych polskich i międzynarodowych kompozytorów oraz w muzyce sakralnej.
Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim. Wystąpiła w jego "Te Deum", "Credo", "Siedmiu Bramach Jerozolimy", "Requiem Polskim" oraz w "Pieśniach Zadumy i Nostalgii".
Śpiewała też m.in. na uroczystościach kanonizacji Jana Pawła II, na wielkiej gali UEFA Euro 2012 otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Stadionie Narodowym w Warszawie, a także na Wielkiej Gali Pokoju z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Jordanii ku czci wszystkich poległych w walkach w Gazie i Bliskim Wschodzie, zorganizowanej przez króla i królową Jordanii.
Artystka nagrała z Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie płytę "Najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, światowe przeboje polskiej i międzynarodowej muzyki filmowej".
Prowadzi też działalność charytatywną na rzecz głodujących krajów Afryki i na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ joz/