Wiele osób odwiedziło w Noc Muzeów dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Najlepiej zachowana polska rezydencja magnacka z pierwszej połowy XVII wieku od niespełna trzech tygodni jest ponownie dostępna dla zwiedzających po trwającym prawie pięć lat remoncie.
"Noc Muzeów to świetna inicjatywa, praktycznie każdego roku staramy się z rodziną wybrać do jednego miejsca w Kielcach lub naszym regionie. Tym razem zdecydowaliśmy się odwiedzić Muzeum Narodowe, ponieważ słyszeliśmy o zakończonej renowacji. Zmiany robią wrażenie" – powiedział PAP pan Piotr z Kielc, który dawny Pałac Biskupów Krakowskich zwiedzał wspólnie z żoną i synem Leonem.
"Ostatni raz byłem tutaj siedem, osiem lat temu. Renowacja naprawdę odmieniła to miejsce. Wiekowe działa odzyskują blask i w tym stwierdzeniu nie ma przesady. Ciekawym akcentem są też zmiany na zewnątrz i to, że na budynku pojawiły się figury posłów" – dodał.
Remont dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich trwał prawie pięć lat. Muzeum ponownie zostało udostępnione zwiedzającym pod koniec kwietnia.
Na zewnątrz pałacu odtworzono figury posłów, które wróciły na swoje historyczne miejsce. Oryginalne, prawie 2,5-metrowe rzeźby posłów wykonane były z piaskowca. Przedstawiały posłów moskiewskich i szwedzkich, z którymi rokowania pokojowe prowadził biskup krakowski i kanclerz wielki koronny, Jakub Zadzik, fundator Pałacu Biskupów Krakowskich.
W samym pałacu przeprowadzono renowację dwóch tapiserii: "Bitwa nad Granikiem" oraz "Tryumf Ateny – opiekunki pokoju, sztuk pięknych nad bogiem wojny Aresem". Z kolei w Drugim Pokoju Senatorskim odnowiony został strop ramowy Tomasza Dolabelli – "Pożar Troi". Renowacji poddano także Izbę Stołową Górnej z portretami biskupów krakowskich, prezentujący wizerunki 35 poprzedników biskupa Jakuba Zadzika.
W samych Kielcach w Nocy Muzeów uczestniczy kilkanaście instytucji m.in. Centrum Geoedukacji, które wraz Geoparkiem Świętokrzyskim znajduje się na prestiżowej liście Geoparków UNESCO.
W placówce można zobaczyć wystawę Chronos oraz wystawę obrazów jaskiniowych autorstwa Lucji Radwan. Noc Muzeów w instytucji rozpoczęła się prelekcją popularnonaukową "Kiedy Góry Świętokrzyskie przypominały Wyspy Bahama".
Miłośnicy naukowych doznań mają okazję zwiedzić Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Wszyscy chętni samodzielnie będą przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Dowiedzą się, co trzeba zrobić, aby uruchomić koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg.
Z kolei główną atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu jest "Poszukiwanie Skarbów na Zamku Królewskim". Każdy z działów muzeum (archeologia, historia, etnografia, literatura oraz sztuka) wytypował obiekty znajdujące się na różnych ekspozycjach. Poszukiwanie polega na odnalezieniu wszystkich wskazanych przedmiotów. By je odnaleźć, należy skorzystać z podpowiedzi ukrytych w zagadkach znajdujących się w przygotowanym specjalnie na to wydarzenie folderze na dwóch poziomach trudności: dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Dla znalazcy wszystkich obiektów przewidziane zostały nagrody. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/