Na dziedzińcu przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) w piątek rozpocznie się 5. Dziedziniec Kultury, czyli cykl letnich koncertów współorganizowanych przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) i MKiDN. W piątek wieczorem wystąpi gość specjalny – ukraiński zespół Probass & Hardi.
W tegorocznym Dziedzińcu Kultury, który odbywać się będzie pod hasłem "Ballady i dysonanse" wezmą udział, m.in.: Sławek Jaskułke, New Bone, Skalpel, Błoto, Ania Rusowicz, Ifi Ude, Hatti Vatti, T/Aboret, Gooral & Stanisław Leszczyński.
"Już od pięciu lat organizujemy latem cykle koncertów pod wspólnym tytułem Dziedziniec Kultury. Wraz z MKiDN co piątek otwieramy wewnętrzną przestrzeń ministerstwa dla widzów i artystów. Ten rok został uznany Rokiem Polskiego Romantyzmu – w 200-lecie wydania +Ballad i romansów+ Adama Mickiewicza, dlatego zdecydowaliśmy, aby naszym koncertom przyświecały idee i wątki nawiązujące do epoki romantyzmu, takie jak natura, intuicja, tęsknota, uczuciowość, miłość, metafizyka" - powiedział cytowany w informacji dyrektor NCK Rafał Wiśniewski. .
"+Miej serce i patrzaj w serce+ pisał nasz wieszcz narodowy. Mam nadzieję, że muzyka, która zabrzmi na Dziedzińcu Kultury, poruszy najczulsze struny w naszych sercach" - dodał dyrektor NCK.
Podczas inauguracji 5. Dziedzińca Kultury (1 lipca o godz. 20) wystąpią polska grupa Hatti Vatti oraz ukraiński zespół Probass & Hardi, grający muzykę elektroniczną z wpływami etno. "Ukraińscy artyści na co dzień są zmobilizowani i tylko dzięki specjalnemu pozwoleniu władz będą mogli przyjechać i zagrać dla warszawskiej publiczności w ten wyjątkowy wieczór" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez Joannę Bancerowską z NCK.
Ukraińska grupa Probass & Hardi specjalizuje się w muzyce electro z wpływami ukraińskiego folku. Ich singiel z 2022 r. pt. "Dobry wieczór, jesteśmy z Ukrainy!", stał się w ukraińskim radiu głosem wojny. Słuchano go w schronach przeciwbombowych i remiksowano jako podkład muzyczny do filmów w mediach społecznościowych, pokazujących przechwycony sprzęt wojskowy. Utwór ma na kanale YouTube już ponad 6 mln wyświetleń.
Polska grupa Hatti Vatti w zaskakujący sposób łączy różnorodność i minimalizm. W jej muzyce dominują brzmienia analogowych instrumentów, a także sample odnalezione w archiwach radiowych i filmowych.
Jak wyjaśniono, "w otoczeniu pięknej klasycystycznej architektury Pałacu Potockich będzie można latem posłuchać znakomitych wokalistów i instrumentalistów wykonujących bardzo różnorodną muzykę: od klasyki poprzez jazz, rock, etno po elektronikę". "Każdemu z koncertów przyświecać będzie inne romantyczne hasło, do którego nawiążą artyści podczas swoich występów" - dodano.
W kolejne piątki wystąpią: zespół Skalpel grający electro nu jazz (8 lipca), okołojazzowa formacja Błoto (15 lipca), Sławek Jaskułke i jazzowy kwintet New Bone (22 lipca), grupa T/Aboret łącząca jazz, klasykę i world music (29 lipca). W sierpniu zaprezentują się: Gooral & Stanisław Leszczyński, poruszający się w nurcie slow-electro z wpływami etnicznymi (5 sierpnia) oraz Ifi Ude, która zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty "Ludevo" (12 sierpnia). Z kolei 19 sierpnia NCK zaprosi na specjalny projekt muzyczny nawiązujący do idei romantycznej miłości.
5. Dziedziniec Kultury zakończy 26 sierpnia koncert Ani Rusowicz, która "rockowo wyśpiewa romantyczne nuty".
Szczegółowy program koncertów znaleźć można na stronie: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/dziedziniec-kultury/wydarzenia/-ballady-i-dysonanse-letnie-koncerty-dziedzinca-kultury-juz-od-1-lipca-.
Występom artystycznym na żywo towarzyszyć będzie specjalnie zaprojektowana oprawa wizualna, wyświetlana na wielkoformatowym ledowym ekranie na scenie. Inspiracją dla animacji i grafik komputerowych będzie zarówno wykonywana muzyka, jak też nawiązania do romantycznej literatury i sztuki - zapowiadają organizatorzy.
Kierownikiem artystycznym cyklu wydarzeń jest Marcin Kuropatwa.
Bezpłatne uczestnictwo w koncertach możliwe będzie po zarejestrowaniu się na stronie: https://dziedziniec1lipca.webankieta.pl/.
Koncerty odbywać się będą w każdy piątek od 1 lipca do 26 sierpnia o godz. 20 na dziedzińcu przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/