Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (Mazowieckie) planuje do końca 2020 r. odnowienie na cele wystawiennicze trzech zabytkowych budynków, w tym domu Stefana Gołębiowskiego (1900–1991), pierwszego w Polsce tłumacza „Dzieł” Horacego. Placówka chce wydać reprint tej publikacji.
Placówka kontynuuje w ten sposób rozpoczęty w 2017 r. projekt utworzenia skansenu, prezentującego zabudowę miejską, typową dla miasteczek Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku oraz historię samego Bieżunia i postaci z nim związanych. W ramach tego przedsięwzięcia odremontowano dotychczas dwa obiekty.
Jak poinformował w środę PAP kierownik Muzeum Małego Miasta Jerzy Piotrowski, kontynuacja projektu rewitalizacji zabytkowych budynków na cele wystawiennicze, obejmująca trzy obiekty, kosztowała będzie ok. 6 mln zł, a środki na ten cel pochodziły będą z budżetu samorządu Mazowsza.
„Do końca 2020 r. chcemy odremontować i zaadaptować na cele muzealne trzy kolejne budynki. W kwietniu ogłosimy prawdopodobnie przetarg na prace związane z odnowieniem domu Stefana Gołębiowskiego. Planujemy rekonstrukcję wnętrz mieszkalnych z epoki w aranżacji nawiązującej do postaci poety, jego działalności i twórczości. Zamierzamy też przypomnieć postać ostatniego XIX-wiecznego burmistrza naszego miasta, Józefa Blocha. Stąd plan rekonstrukcji jego gabinetu, który mieścił się w tym samym budynku” – powiedział PAP Piotrowski.
Jak przypomniał, rodzinny dom Stefana Gołębiowskiego to budynek drewniany, dębowy, pochodzący z 1820 r. Zaznaczył przy tym, iż obiekt poddany zostanie gruntownej renowacji, która polegała będzie m.in. na jego rozebraniu, analizie poszczególnych elementów, a następnie ich ponownemu złożeniu, czyli „postawieniu obiektu na nowo z zachowaniem pierwotnych podziałów i oryginalnych elementów”.
Piotrowski zapowiedział, iż do odnowionego w ten sposób domu Stefana Gołębiowskiego powróciłaby na stałe biblioteka poety, składająca się z ponad 8 tys. woluminów, a znajdująca się obecnie, ze względu na stan historycznego budynku, w bieżuńskim gimnazjum.
„Mamy nadzieję, że prace związane z renowacją domu Stefana Gołębiowskiego zakończą jeszcze w tym roku. Natomiast w roku następnym chcemy przeprowadzić remont spichlerza oraz budynku, gdzie do niedawna mieściła się siedziba administracyjna muzeum. Oba obiekty zyskają nowa aranżację wystaw stałych, w tym także nowych ekspozycji” - wyjaśnił kierownik Muzeum Małego Miasta.
Według niego, w odnowionym spichlerzu znalazłaby się stała ekspozycja małomiasteczkowego transportu z takimi eksponatami, jak np. powóz typu wolant czy sanie, a także stała wystawa prezentująca bogatą, miejscową tradycję rybołówstwa, na której pojawią się m.in. łódź rybacka i kłomia, czyli rodzaj sieci, rzecznej pułapki na ryby. Z kolei w budynku wcześniejszej siedziby administracji muzeum, który posiada też część wystawienniczą, przywrócony zostanie pierwotny podział obiektu z nową aranżacją dotychczasowej ekspozycji wyposażenia mieszkania i gabinetu lekarza z małego miasteczka.
„Nasze muzeum jest jednym z niewielu, które prezentuje oryginalne wnętrza z oryginalnym wyposażeniem. Udało się nam pozyskać sprzęty medyczne, jakie były wykorzystywane na początku XX wieku przez miejscowego lekarza Antoniego Wolskiego. Prezentujemy więc w autentycznych wnętrzach, autentyczne przedmioty, które służyły w codziennej praktyce miejscowego lekarza. I taki charakter będzie miała przyszła, odnowiona aranżacja. Uzupełnieniem będą wnętrza mieszkalne, salon, sypialnia, jadalnia oraz kuchnia z piecem z okapem” – podkreślił Piotrowski.
Kierownik bieżuńskiego Muzeum Małego Miasta, zapowiedział, że w związku z przypadającą 25 listopada 2020 r. 120 rocznicą urodzin Stefana Gołębiowskiego, placówka ta planuje wydanie wznowienia „Dzieł” Horacego w jego tłumaczeniu. „Chcielibyśmy by było to wydawnictwo na najwyższym poziomie pod względem edytorskim. Mam nadzieję, że jego publikacja zbiegnie się z otwarciem gotowych już ekspozycji w odremontowanym domu poety” – powiedział Piotrowski.
Stefan Gołębiowski, poeta, tłumacz rzymskiego poety z I wieku p.n.e Horacego, urodził się, mieszkał i zmarł w Bieżuniu. Jeszcze w latach 70. XX wieku ofiarował tamtejszemu muzeum m.in. dom i bogatą bibliotekę, liczącą ponad 8 tys. woluminów, w tym dzieł literackich oraz opracowań z zakresu krytyki literackiej. Gołębiowski był też aktywnym lokalnym społecznikiem, inicjatorem m.in. utworzenia w Bieżuniu tuż po II wojnie światowej gimnazjum, a także regulacji rzeki Skrwy w latach 60. XX wieku oraz rozbudowy lokalnych dróg.
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu jest jedynym w Polsce, które prezentuje życie codzienne i rozwój typowego małego miasta. Placówka powstała w 1974 r. i obecnie jest oddziałem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
W ramach projektu utworzenia skansenu, prezentującego przykładową zabudowę małych miasteczek Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku, bieżuńskie muzeum odremontowało dotąd budynek pochodzący z 1902 r., ostatnio nieużytkowany, gdzie wcześniej mieściła się pierwsza siedziba bieżuńskiego muzeum, a następnie miejska biblioteka – obecnie działa tam administracja placówki oraz część edukacyjna, przeznaczona na wystawy czasowe i konferencje. Odnowiono także budynek gospodarczy, gdzie aktualnie znajduje się kotłowania olejowa i toalety. Koszt tych inwestycji wyniósł ok. 3 mln zł, a środki pochodziły z budżetu samorządu Mazowsza. (PAP)
mb/ agz/