Religia

06.10.2019

W Poznaniu rozpoczyna się XVIII Ekumeniczne Święto Biblii

Do czwartku w Poznaniu potrwa XVIII Ekumeniczne Święto Biblii. Duchowni i wierni siedmiu kościołów chrześcijańskich będą się wspólnie modlić i dyskutować o Słowie Bożym.

Organizatorem święta trwającego w stolicy Wielkopolski od niedzieli jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. W tym roku hasłem wydarzenia jest cytat z Księgi Psalmów "Szukaj pokoju i dąż do niego". W programie znalazły się nabożeństwa, prelekcje i koncert.

Świętowanie rozpocznie niedzielny koncert Beaty Bednarz "Obdarz nas pokojem" na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

"Święto Biblii wpisuje się w popkulturę, która nas otacza. Z filmów i muzyki dowiadujemy się, że ludzie pragną miłości, pokoju, radości i bliskości. Biblia daje im odpowiedź na to, czego pragną" – powiedział pastor Robert Bożydaj ze Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów "Wspólnota Genesis" w Poznaniu.

Najważniejszym punktem Ekumenicznego Święta Biblii będzie czwartkowe nabożeństwo słowa, które poprowadzą wspólnie zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Marian Niemiec i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

"Takie inicjatywy świadczą o tym, że Poznań jest otwarty na wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, jaką religię wyznają. W naszym mieście jest miejsce dla każdego. Chcemy, aby wszyscy czuli się w nim szczęśliwi" – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Wiceprezydent przypomniał, że miasto współfinansuje m.in. organizowane w Poznaniu Dni Judaizmu, wydaje też wspólny kalendarz religii monoteistycznych – islamu, judaizmu i chrześcijaństwa.

Organizatorem święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. W jej skład wchodzą Kościoły chrześcijańskie miasta Poznania: Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki i Kościół Chrześcijan Baptystów.

Poznańska Grupa Ekumeniczna spotyka się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu dalszych ekumenicznych spotkań. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez Kościoły poznańskie jest, poza świętem Biblii, także Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL