Głównie prezentacji kultury Tatarów polskich będzie służyć otwarte w sobotę po południu w Suchowoli (Podlaskie) Tatarskie Centrum Kultury Islamu. Placówkę stworzył w rozbudowanym obiekcie Muzułmański Związek Religijny w RP.
W uroczystościach wzięli m.in. udział przedstawiciele ambasad krajów muzułmańskich, samorządowcy. Centrum otwarto w ramach obchodów 620-lecia osadnictwa tatarskiego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz 222-lecia osadnictwa tatarskiego w Suchowoli.
Centrum sfinansowała turecka instytucja rządowa - Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA). Prace trwały od 2014 r.
Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz powiedział PAP, że centrum będzie przede wszystkim pełnić rolę kulturalną. "Temu ma służyć centrum, ale też modlitwie, bo społeczność tatarska w Suchowoli liczy ok. stu osób (...)Natomiast część kulturalna będzie odgrywała największą rolę" - powiedział Miśkiewicz.
Centrum powstało w rozbudowanym obiekcie, który związek ma od 2001 r. Prace kosztowały ok. 2 mln zł. Teraz centrum to ok. 400 m kw. Będzie tam miejsce na prezentację wystaw stałych i tymczasowych o historii i religii Tatarów w Polsce, ale też w Suchowoli, będzie sala modlitewna, planowana jest organizacja dni kultury muzułmańskiej, czytelnia. Jest też część mieszkalna. Jesienią ma być otwarta kuchnia tatarska.
"Będziemy chcieli przybliżyć turystom historię Tatarów polskich, historię Tatarów w Suchowoli, bo to jest troszeczkę odmienna historia" - dodaje mufti.
Pierwsze rodziny tatarskie w Suchowoli - było ich 45 - pojawiły się na mocy podpisanego w listopadzie 1796 r. listu pomiędzy tatarskim pułkownikiem Januszem Murza Tuhan-Baranowskim i mjr Aleksandrem Ułanem, dowódcą stacjonującego w Suchowoli tatarskiego szwadronu. "Sztab dowództwa miał swoją siedzibę w wartowni przy rynku, w samym centrum miasteczka" - przypomina historię osadnictwa tatarskiego w Suchowoli Muzułmański Związek Religijny w RP.
Wskazuje przy tym, że rok wcześniej, w 1795 r. płk Tuhan-Baranowski zwracał się do króla Fryderyka Wilhelma II "z prośbą o opiekę nad szlachtą tatarską" z terenu zaboru pruskiego i utworzenie pułku tatarskiego z królewskim żołdem. "Król przyjął propozycję i zarządził utworzenie pułku w sile 5 szwadronów, liczących 250 towarzyszy i 250 pocztowych. Na miejsce stacjonowania wybrano tereny nad Biebrzą i Narwią. Początkowo myślano o okolicach Sokółki, ostatecznie zdecydowano się na Suchowolę" - przypomina Związek.
MZR podaje, że przed II wojną światową w Suchowoli było kilka rodzin tatarskich, ale nie wiadomo czy byli to potomkowie żołnierzy osadzonych w 1796 r. "Po drugiej wojnie światowej, w wyniku migracji ludności spowodowanej zmianą granic i nowym układem politycznym, na Podlasie przybyło wielu Tatarów z terenów Białorusi. Kilkanaście rodzin osiedliło się w Suchowoli. Społeczność tatarska wciąż jest obecna w tym mieście, stanowiącym geograficzny środek Europy" - podaje Muzułmański Związek Religijny.(PAP)
rof/ kow/ mhr/