Organizowany w Zabrzu od kilkunastu lat festiwal orkiestr dętych odbywa się w ten weekend w nowej odsłonie pod nazwą "Moc dętych". Kulminacją wydarzenia będą niedzielne przemarsze orkiestr przez dzielnice Zabrza i koncert połączonych orkiestr pod hasłem muzycznej bitwy.
Tradycje Kulturowe Górniczych Orkiestr Dętych z Górnego Śląska staraniem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostały w 2023 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Organizowany od lat w tym mieście festiwal orkiestr dętych w tym roku zyskał dzięki temu nowy wymiar.
Jak wynika z informacji zabrzańskiego samorządu, w piątek odbyły się koncerty plenerowe na świeżym powietrzu przy strefie odpoczynku na terenie Szybu Maciej w zabrzańskiej dzielnicy Maciejów. Wzięły w nim udział górnicze orkiestry kopalń Sośnica, Piekary Julian i Bolesław Śmiały.
Na sobotnie popołudnie zaplanowano zabawę taneczną w Sztolni Królowa Luiza z licznymi wydarzeniami towarzyszącymi. W pokopalnianym otoczeniu tzw. Strefy Carnall (przy dawnym szybie o tej nazwie) zaplanowano występy orkiestry kopalń Pokój, Halemba i Bielszowice.
Wokół zaplanowano atrakcje: warsztaty rękodzielnicze (tworzenie czak, czyli galowych czapek górniczych oraz galand, czyli śląskich wianków ze Stowarzyszeniem Stolarzowickich Gospodyń), warsztaty edukacyjne (malowanie ceramiki o tematyce górniczej), warsztaty gry na instrumentach dętych i perkusyjnych, pokazy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i potańcówkę.
Kulminacją festiwalu będzie niedzielny happening na placu przy pomniku Braci Górniczej (przed siedzibą Muzeum Górnictwa Węglowego). Poprzedzą go koncerty sąsiedzkie orkiestry dętej muzeum na os. Kopernika i w dzielnicach Mikulczyce oraz Rokitnica, przemarsze gwiaździste w przestrzeni miejskiej i występ 150-osobowej orkiestry pod hasłem muzycznej bitwy.
W niedzielnych występach będą uczestniczyły orkiestra kopalni Wujek, orkiestra Bytom im. Józefa Słodczyka, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabce-Zdroju i Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W niedzielę w siedzibie zabrzańskiego muzeum górniczego przy ul. 3 maja 19 odbędzie się też seminarium o dziedzictwie, m.in. z referatem Marleny Hermanowicz z instytucji Katowice Miasto Ogrodów "Jak zadbać o przyszłość górnośląskich orkiestr dętych".
Zabrzański festiwal "Moc dętych" otrzymał w tym roku dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura — Interwencje. (PAP)
mtb/ joz/