
Zakończony został właśnie remont ganku rycerskiego okalającego od strony północnej Zamek Książ w Wałbrzychu. Remont jest częścią projektu „Barok nie umiera”, który Zamek Książ w Wałbrzychu realizuje wspólnie z czeskim, barokowym szpitalem Kuks.
Po stronie Zamku Książ wykonane zostały prace obejmujące wymianę pokrycia z dachówki oraz naprawę drewnianej konstrukcji zadaszenia korony zewnętrznego muru zamku. Na początku XX wieku, za czasów książąt Hochberg von Pless pełnił on funkcję tzw. ganka rycerskiego, na którym pełnili wartę zamkowi muszkieterzy.
Dzięki remontowi zlikwidowane zostały zagrożenia wynikające ze złego stanu technicznego pokrycia oraz konstrukcji drewnianej więźby. „Przestrzeń ta jest od dwóch lat oblegana przez turystów, gdyż to właśnie naprzeciwko objętego inwestycją muru został wybudowany w 2018 roku pawilon prowadzący do zamkowych podziemi z czasów II wojny światowej. Remont zapobiegł dalszej degradacji więźby dachowej oraz jej szachulcowej konstrukcji wsporczej. Tym samym umożliwiono bezpieczne poruszanie się turystów po koronie muru w trakcie zwiedzania Zamku” – tłumaczył rzecznik Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.
Oprócz całkowitej wymiany pokrycia dachu i desek galerii na ganku, prace objęły także wymianę konstrukcji ściany szachulcowej, drzwi przejściowych i schodów wejściowych na galerię.
Zamek Książ pozyskał na realizację tej inwestycji 30 tys. euro w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska–Polska.
W ramach projektu „Barok nie umiera” po stronie czeskiej powstał odlew z brązu w skali 1:10 Szopki Brauna. „Miniatura tej rzeźby będzie promowała Kuks w Zamku Książ. Zaś makieta zamku zostanie umieszczona w czeskiej informacji turystycznej” – powiedział rzecznik.
To już kolejny projekt, który Zamek Książ realizuje wspólnie z partnerem z Czech. „Razem udało nam się pozyskać środki na kolejne wspólne działanie, a ocenę formalną przechodzi teraz kolejny wspólny wniosek” – zapowiedziała prezes Zamku Książ Anna Żabska. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/