Europa i świat po 1989 roku

13.10.2017

W Żarach akcja zbiórki zniczy na lwowskie cmentarze

Po raz szósty Żary (Lubuskie) dołączyły do akcji „Światełko Pamięci”. Jej celem jest zbieranie zniczy i świec, które 1 listopada zapłoną na polskich nekropoliach we Lwowie – poinformowała rzecznik 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach Justyna Wróbel-Gądek.

„Akcja ma na celu utrwalenie pamięci o Zawsze Wiernym Mieście i naszych rodakach, Polakach, których duża część zginęła walcząc o polski Lwów. Znicze są zbierane do 25 października. W dniu Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim, Obrońców Lwowa i Janowskim” - dodała rzecznik.

Organizatorem akcji w Żarach są: Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich oraz Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. w Żarach.

Centralnym miejscem zbiórki zniczy w tym mieście jest Muzeum Kresowe; można je również przynosić do gabinetów okulistycznych w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym.

„Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się zebrać jeszcze więcej zniczy, niż w latach ubiegłych, dzięki temu kolejne zapomniane mogiły będą mogły zostać rozświetlone” – powiedział jeden z organizatorów akcji Krzysztof Kopociński.

Cmentarz Obrońców Lwowa znajduje się we wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego. Na cmentarzu spoczywają polegli w walce o polski Lwów, m.in. najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari Antoś Petrykiewicz, gen. prof. Ludwik Rydygier - światowej sławy chirurg, a najmłodszym poległym spoczywającym na Cmentarzu Obrońców Lwowa jest 9-letni Jaś Kukawski. Duża liczba młodzieży, która oddała życie w obronie Lwowa, jest źródłem potocznej nazwy tej nekropolii - "Cmentarz Orląt". (PAP)

edytor: Marcin Rynkiewicz

autor: Agata Zbieg

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL