Polska po 1989 roku

17.06.2017

Warmińsko-mazurskie: miasteczka z sieci Cittaslow będą odnawiane

Miasta na Warmii i Mazurach z sieci CittaSlow zostaną odnowione, by mogły przyciągać swym urokiem i atmosferą turystów. Dofinansowanie na rewitalizację budynków, ale i całych dzielnic miejskich, otrzymały Lubawa i Pasym. Wartość prac wyniesie 9 mln zł.

CittaSlow to międzynarodowa sieć miast dobrego i harmonijnego życia. Miasteczka CittaSlow mają stanowić alternatywę wobec powszechnej globalizacji i wielkomiejskiego pośpiechu. Mają przyciągać turystów swoim urokiem, nieśpiesznym tempem oraz regionalną kuchnią.

W wykorzystaniu atutów każdej miejscowości i przystosowaniu przestrzeni publicznej do nowoczesnej działalności turystycznej, kulturalnej i społecznej mają pomóc unijne pieniądze. Pomysły samorządowców nie sprowadzają się tylko do odnowy infrastruktury, ale służyć mają także aktywizacji mieszkańców. Lokalne samorządy chcą, dzięki unijnym pieniądzom, odnowić zabytki, zaadaptować pomieszczenia do nowych funkcji, zagospodarować tereny zielone, zbudować infrastrukturę rekreacyjną i utworzyć szlaki turystyczne.

Obecnie dofinansowanie na rewitalizację budynków czy całych obszarów miejskich zyskały dwa warmińsko-mazurskie miasteczka: Lubawa i Pasym. Wcześniej unijne pieniądze na odnowę miast otrzymały samorządy Barczewa, Biskupca, Górowa Iławeckiego, Nidzicy i Olsztynka.

Jak podało PAP biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Lubawa zyskała 5,5 mln zł dofinansowania unijnego, a koszt całej inwestycji wyniesie 7 mln zł, natomiast Pasym otrzymał 1,6 mln zł dotacji. Inwestycja będzie kosztowała 2 mln zł.

Lubawa chce uporządkować i zagospodarować place, skwery i ulice w części Starego Miasta w obrębie średniowiecznych murów miejskich. Nowy wygląd zyska także fragment terenu położonego między murami miejskimi a murami Zamku Biskupów Chełmińskich i część obszaru przed dawnymi murami miejskimi.

Samorząd chce w tych miejscach ograniczyć ruch samochodów, przebudować nawierzchnię, uczytelnić historyczne linie zabudowy przez budowę pergoli i elementów małej architektury. Dla rodzin z dziećmi zostanie wybudowany plac zabaw, a otoczenie zostanie wzbogacone o tereny zielone.

Pasym spożytkuje pieniądze na przebudowę budynku Miejskiego Ośrodka Kultury na potrzeby działalności Centrum Wspierania Rodziny.

Rewitalizacja jest rozumiana obecnie nie tylko jako odnowa czy modernizacja infrastruktury, ale jako aktywizacja mieszkańców, poprzez zachęcenie ich samych do działań na rzecz lokalnego środowiska.

Do polskiej sieci CittaSlow należy 26 miasteczek, z czego 20 to ośrodki z województwa warmińsko-mazurskiego. Oprócz Olsztynka, Nidzicy, Górowa Iławeckiego, Biskupca, Barczewa należą do niej także m.in. Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Pasym, Reszel i Ryn. (PAP)

ali/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL