O beatyfikację Roberta Schumana i kontynuację jego misji budowania chrześcijańskiej Europy będą się modlili uczestnicy „Modlitwy bez Granic”, która odbędzie się w czwartek w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie - poinformował organizator wydarzenia Instytut Myśli Schumana.
Jak wyjaśnili autorzy komunikatu przesłanego w środę PAP, "Modlitwa Bez Granic" jest dedykowana niepodległej Polsce, ale również niepodległej Europie, czyli Europie "wolnej od wpływów, które niszczą korzenie chrześcijańskie i tym samym nie pozwalają na realizowanie w praktyce idei Sługi Bożego Roberta Schumana i Myśli Chrześcijańsko-Społecznej".
"Na cześć 100 lat Niepodległej ofiarujmy modlitwę przez 100 miesięcy - 13 dnia każdego miesiąca - za Polskę w jej służbie Wspólnocie Narodów Europy, ale także w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Roberta Schumana oraz w intencji powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni" - napisano w komunikacie.
Jego autorzy poinformowali, że spotkanie rozpocznie się 13 grudnia mszą św. o godz. 19 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, a następnie rozpocznie się modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w formie śpiewów, wezwań modlitewnych i rozważań w połączeniu z oprawą muzyczną. "Będziemy dziękować Trójcy Świętej za pokój w Europie oraz prosić o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Roberta Schumana, który po wojnie rozpoczął Misję budowania Wspólnoty Narodów Europy. Obecnie różne siły w Europie przeciwstawiają się budowaniu Wspólnoty Narodów, dlatego chcemy prosić Boga o wyposażenie nas w dary i kompetencje, które zmobilizują do podjęcia i kontynuacji Misji Roberta Schumana" - zaznaczyli autorzy.
Zaapelowali do wiernych, aby podobne modlitwy 13 dnia każdego miesiąca były organizowane także w innych miastach Polski. "Prosimy o podejmowanie takich inicjatyw i zwracanie się z tym do biskupów, aby dzieło to tworzyli wszyscy Polacy. Niech dzieło to stanie się swego rodzaju służbą Polski wobec błądzącej Europy" - podkreślili.
Robert Schuman (1886-1963) był ministrem spraw zagranicznych Francji i twórcą powojennego planu pojednania Francji z Niemcami. W przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. zaproponował utworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali podpisano rok później w Paryżu. W rocznicę ogłoszenia planu Schumana 9 maja każdego roku obchodzi się Dzień Europy.(PAP)
Autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/