Religia

06.02.2018

Watykan: zakończył się proces kanonizacyjny papieża Pawła VI

Coraz bliżej do kanonizacji papieża Pawła VI - wynika z informacji z Watykanu. Według tamtejszych źródeł komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała w głosowaniu we wtorek cud przypisywany wstawiennictwu papieża Montiniego.

Błogosławiony Paweł VI zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie w październiku, a więc kilka tygodni po 40. rocznicy jego śmierci. Uroczystość ta odbędzie się w czasie synodu biskupów na temat młodzieży i w dniach obchodów 40. rocznicy wyboru świętego Jana Pawła II.

Jednomyślna aprobata w komisji kardynałów i biskupów była ostatnim etapem procesu w watykańskiej kongregacji. Dokumentacja zostanie teraz przekazana papieżowi Franciszkowi, by wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu. Następnie na konsystorzu wyznaczona zostanie data kanonizacji.

Wybrany do niej cud uzdrowienia, niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia, dotyczy wyleczenia płodu u kobiety z Werony. Jej ciąża była zagrożona z powodu stwierdzonych przez lekarzy uszkodzeń płodu. Jak wyjaśniły źródła kościelne, cytowane przez włoski portal Vatican Insider, kilka dni po beatyfikacji Pawła VI w 2014 roku ciężarna kobieta, której życie było także zagrożone, udała się na modlitwę do sanktuarium nowego błogosławionego w jego rodzinnych stronach w Brescii na północy Włoch. Jej córka urodziła się zdrowa.

Dokumentacja medyczna tego przypadku została przestudiowana przez komisję lekarzy z kongregacji, a następnie przez teologów.

Paweł VI, czyli Giovanni Battista Montini, urodził się w 1897 roku. Na czele Kościoła katolickiego stał w latach 1963-1978. Jako następca Jana XXIII zakończył obrady Soboru Watykańskiego II i realizował jego nauczanie oraz postanowienia. Zapoczątkował też podróże zagraniczne po świecie. Zmarł w Castel Gandolfo 6 sierpnia 1978 roku.

Paweł VI będzie kolejnym papieżem XX wieku ogłoszonym świętym w ostatnich latach, po Janie XXIII i Janie Pawle II.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL