Wymianą dachu rozpoczęła się renowacja barokowego pałacu Esterhazych w Tata na północy Węgier przy granicy ze Słowacją. Mimo trwających prac badawczych i renowacyjnych pałac jest częściowo otwarty dla zwiedzających.
Najpierw z krajowych funduszy wykonane zostaną prace konserwacyjne dachu tzw. małego pałacu, w którym nocowali kiedyś goście, a następnie przy wsparciu unijnym – całkowita renowacja głównego budynku wraz z południowym skrzydłem "małego pałacu" - poinformował burmistrz miasta Jozsef Michl, cytowany przez agencję MTI.
Jedną ze zmian w wyglądzie kompleksu pałacowego po renowacji będzie biały kolor ścian zewnętrznych zamiast obecnego żółtego, gdyż okazało się, że taki kolor miała wcześniej fasada.
W salach pałacowych powstanie ekspozycja poświęcona żeńskiej części rodu Esterhazych, a także roli, jaką pałac odegrał w historii Węgier. Planuje się też utworzenie w południowym skrzydle centrum dla zwiedzających wraz z przylegającą salą, w której będą mogły być organizowane różne imprezy, np. śluby.
Według burmistrza przywrócenie pałacowi dawnej świetności będzie wymagało wydatków rzędu 4,5 mld ft (62,7 mln zł).
Pałac powstał dzięki Miklosowi Esterhazyemu, w którego ręce majątek w Tata przeszedł w 1762 r. Późnobarokowy kompleks, zaprojektowany przez Jakaba Fellnera, powstał w latach 1765-1780.
W pałacu zachowały się w pierwotnym stanie reprezentacyjna jadalnia z pozłacaną i pokrytą malowidłami boazerią oraz wyłożona holenderskimi kaflami i marmurem łazienka. Oryginalne są też kominki, piece i stiuki gipsowe.
W czasie wojen napoleońskich w pałacu przebywali Franciszek II Habsburski z małżonką Marią-Ludwiką Habsburg-Este. W 1897 r. nocował tu austriacki cesarz i król Węgier Franciszek Józef, a w 1921 r. został tu zatrzymany ostatni król Węgier Karol IV wraz z małżonką, gdy nie powiodła się próba odzyskania przez niego władzy po I wojnie światowej.
Po upaństwowieniu po II wojnie światowej w pałacu działał szpital psychiatryczny; przeniesiono go w inne miejsce na początku lat 90.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ cyk/ mc/