Pomniki Historii to są najpiękniejsze, najcenniejsze polskie zabytki - mówił we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”. Ekspozycję można oglądać na warszawskim lotnisku im. Chopina.
Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 r. Obecnie prezentuje 53 spośród 105 obiektów wpisanych na polską listę Pomników Historii, w marcu przyszłego roku zostaną pokazane pozostałe 52 Pomniki.
Minister kultury wskazał, że "po to jest kultura, po to jest sztuka, żeby ona istniała wszędzie, gdzie to jest możliwe i przestrzeń publiczna, taka, jaką jest lotnisko Chopina czy polskie dworce, place, przestrzenie miejskie, wiejskie powinny mieć kontakt z kulturą i sztuką na najwyższym poziomie".
Zaznaczył, że "polskie Pomniki Historii to jest 105 najpiękniejszych, najcenniejszych polskich zabytków". Wicepremier zdradził, że istnieje już kolejka kolejnych kilkunastu wniosków o wpis na tę listę. "To się stała bardzo popularna dźwignia promocji lokalnej kultury. Wszyscy wiedzą, że to jest lista prestiżowa, prezydent RP przecież podejmuje ostateczne decyzje, nadaje ten tytuł, więc faktycznie to, co prezentujemy na tej wystawie i co jest prezentowane w przestrzeni publicznej, to są najcenniejsze polskie zabytki" - podkreślił.
Gliński przypomniał, że w ostatnich czterech latach lista została zwiększona o 45 obiektów. "Chcieliśmy na 100-lecie odzyskania niepodległości mieć 100 Pomników Historii, było tylu chętnych i tak dobrze pracowali nasi eksperci, że udało nam się znacznie przekroczyć tę liczbę. Ale to dobrze, że jest moda, jest parcie na kulturę, w sensie pozytywnym, że wszyscy chcą prezentować to, co mają najpiękniejszego" - powiedział minister kultury.
Prezydent Andrzej Duda w dyplomie odczytanym przez ministra w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego podczas wernisażu wystawy wyraził przekonanie, że będzie ona przyczyniać się do "upowszechnienia wiedzy o dziejach Polski oraz pokaże starania, jakie Rzeczpospolita podejmuje dla zachowania materialnego dziedzictwa przeszłości".
Prezydent, który objął wystawę honorowym patronatem, wskazał, że czyni to w szczególnym czasie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, by podkreślić znaczenie i wartość "pozostawionych nam przez minione pokolenia wspaniałych zabytków, skarbów i symboli kultury polskiej, uświadamiających nam ciągłość dziejów naszej wspólnoty, mówiących o jej tożsamości, o jej wielowiekowych doświadczeniach i zbiorowej pamięci".
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski powiedział, że dla niego Pomnik Historii to jest "taki kanon polskich zabytków". "To jest kanon zabytków, które są świadectwem i są symbolem najważniejszych wydarzeń, najważniejszych postaci historycznych, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć polską kulturę i tożsamość" - podkreślił. "Tym bardziej bardzo się cieszę, że ta wystawa, prezentująca Pomniki Historii, znajdzie się na Okęciu, w tym pierwszym punkcie, w którym z Polską stykają ludzie, którzy tu przyjeżdżają" - dodał.
Dyrektor pionu handlowego Przedsiębiorstwa Państwowe "Porty Lotnicze" Grzegorz Michorek zwrócił uwagę, że "co trzeci pasażer na lotnisku Chopina przesiada się tutaj". "Jestem głęboko przekonany, że ta wystawa, przybliżenie piękna Polski, pozwoli wielu tym pasażerom, którzy dzisiaj przesiadają się na tym lotnisku, podjąć decyzję o tym, że Polska będzie kolejnym punktem ich podróży, kolejną destynacją, którą wybiorą jako kraj docelowy" - mówił Michorek.
Jan Kowalski, który jest dyrektorem Biura Programu "Niepodległa" wyraził przekonanie, że ekspozycja prezentowana na lotnisku Chopina przyciągnie wielu widzów, ponieważ jest "prezentacją marki Polska". Jak mówił, "pokazujemy na niej nasze najcenniejsze dziedzictwo, ale też zachęcamy poprzez tę wystawę do zwiedzania i odwiedzania Polski".
Wernisaż wystawy uświetnił występ Kapeli Fedaków.
Organizatorami wystawy są Biuro Programu "Niepodległa" oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem jest Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Partnerem merytorycznym z kolei Narodowy Instytut Dziedzictwa. Mecenasem wystawy jest PKN Orlen SA. Szczegółowe informacje o prezentowanych obiektach" prezentowane są na portalu zabytek.pl.
Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie lista ta liczy 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury.
Koordynatorem realizacji procedury występowania z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie uznania przez Prezydenta RP zabytku nieruchomego za Pomnik Historii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
To już druga tego typu wystawa organizowana na lotnisku Chopina. Pierwsza zatytułowana "Polski Album Rodzinny" prezentowała wielkoformatowe reprodukcje: portretów, pejzaży oraz innych ważnych dla polskiej kultury obrazów - łącznie ponad dwieście elementów - ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wystawie znajdowały się reprodukcje prac m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, braci Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/