Epoka nowożytna

04.12.2018

Wielka Brytania: British Library planuje wystawę notatek Leonarda da Vinci

British Library poinformowała we wtorek, że od czerwca do września przyszłego roku będzie pokazywać wystawę kodeksów z notatkami Leonarda da Vinci. Będzie to pierwsza wystawa ukazująca naraz prace z trzech sławnych kodeksów.

Znajdą się na niej notatki i rysunki z Kodeksu Arundel, Kodeksu Forster i Kodeksu Leicester.

Pierwszy z nich, własność British Library, najobszerniejszy z eksponatów na wystawie, liczy 285 kart (570 stron) i obejmuje zapiski z całego niemal życia genialnego renesansowego artysty i naukowca, od 1478 do 1518 roku, m.in. na temat geometrii, mechaniki, dźwigni. Został nabyty w latach 30. XVII w. przez earla Arundel.

Jest to zdaniem specjalistów drugi z najważniejszych kodeksów po Kodeksie Atlantyckim (1489-92) z mediolańskiej Biblioteki Ambrozjańskiej z 1750 rysunkami.

Nazwisko kolekcjonera nosi też Kodeks Forster przechowywany w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Obejmuje notatki Leonarda z lat 1487-90, dotyczące m.in. maszyn hydraulicznych.

Kodeks Leicester, od nazwiska hrabiego, który nabył go w XVIII wieku (znany też jako Kodeks Hammera), to 72 strony z luźno powiązanymi ze sobą pomysłami, szkicami projektowymi, ilustracjami, głównie o właściwościach wody, skał, światła i powietrza.

Po Leonardzie pozostało ok. 7000 stron notatek, które, pogrupowane w kodeksy, należą do zbiorów publicznych bądź prywatnych kolekcji, jak np. Kodeks Leicester, nabyty ponad 20 lat temu przez Billa Gatesa.(PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL