Polska po 1989 roku

31.07.2019

„Wierchy” z Milówki tryumfatorem Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki otrzymał Złote Żywieckie Serce, główny laur 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu w ramach 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - podał w środę bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

W Festiwalu uczestniczyło 27 zespołów z różnych zakątków polskich gór. Spośród nich jury wyłoniło laureatów.

Zespół „Wierchy” oprócz Złotego Żywieckiego Serca otrzymał również 12 tys. zł.

Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki „Wierchy” powstał w 1971 r. Prezentuje folklor górali żywieckich, tańce mieszczan żywieckich, a także układy taneczne Krakowiaków wschodnich oraz zachodnich. W przeszłości zdobywał już laury, m.in. Złote Żywieckie Serce oraz Złotą Ciupagę Międzynarodowego Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

„Wierchy” podczas tegorocznej edycji żywieckiego Festiwalu zaprezentowały program „Odpust w Przyłękowie”. Widzowie zobaczyli różnorodne stroje oraz rekwizyty odpowiednie do tematu widowiska.

Srebrne Żywieckie Serce i 10 tys. zł otrzymał Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa. Działa on od 1984 r. Najpierw powstała grupa dziecięca, z której pięć lat temu wyłoniła się grupa dorosła. Prezentują folklor Lachów sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego.

Brązowe Żywieckie Serce i 8 tys. zł przypadło Zespołowi Regionalnemu „Oldrzychowice” z Oldrzychowic na Zaolziu. W tym roku obchodzi on 40-lecie istnienia. Prezentuje folklor z pogranicza cieszyńskiego oraz górali śląskich.

Zespoły odbiorą laury 4 sierpnia w żywieckim amfiteatrze „Pod Grojcem”.

Laureaci pierwszej nagrody, a także zespoły „Śwarni” z Nowego Targu, „Skalnik” z Kamionki Wielkiej oraz łemkowski zespół „Kyczera” z Legnicy, otrzymali od jurorów zaproszenie do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Jury przyznało też nagrody uczestnikom konkursów kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, a także mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach.

Zdaniem jurorów, w tej edycji wzrósł poziom prezentowanych widowisk folklorystycznych. Oparte one były o wybrane elementy dorocznej, rodzinnej obrzędowości oraz tradycyjnych obyczajów. Zaznaczyli, że szczególnie muzyka towarzysząca widowiskom była na wysokim poziomie.

Występy w ramach Tygodniu Kultury Beskidzkiej trwają nadal. W środę wieczorem w Wiśle ruszają 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Ich celem jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata poprzez śpiew, taniec, muzykę i prezentację zwyczajów.

W konkursowe szranki stanie 16 zespołów z 14 krajów. Publiczność zobaczy prezentacje Albańczyków, Chilijczyków, Chorwatów, Czechów, Gruzinów, Kanadyjczyków, Macedończyków, Rumunów, Serbów, Słowaków, Turków, Ukraińców i Węgrów. Polskę reprezentowały będą trzy zespoły: Andrychów z Andrychowa, Mystkowianie z Mystkowa, a także Rzeszowiacy z Mielca.

Spotkania potrwają do 3 sierpnia.

Koncerty odbywają się też na pozostałych scenach Tygodnia: w Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych w świecie imprez promujących kulturę ludową na świecie. Jego główne areny to Żywiec, Wisła, Szczyrk, Maków Podhalański i Oświęcim. Imprezy towarzyszące odbędą się jeszcze w Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu. W br. występuje w imprezie ok. 90 zespołów regionalnych z Polski i zagranicy. Impreza potrwa do niedzieli. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL