Religia

16.06.2018

Wirtualny spacer po Jasnej Górze

Wnętrze biblioteki jasnogórskiej. Fot. PAP/M. Kuroń Wnętrze biblioteki jasnogórskiej. Fot. PAP/M. Kuroń

Wirtualny spacer w technologii 3D po najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie, przygotowali jego gospodarze - ojcowie paulini. Jest dostępny na stronie internetowej klasztoru.

To okazja do poznania i odkrycia na nowo sanktuarium, które jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i pomnikiem historii – podkreślają zakonnicy.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, dzięki zdjęciom w najwyższej jakości i bogatym opisom w różnych językach, zwiedzając wirtualnie Jasną Górę można dotrzeć teraz również do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów – jak biblioteka jasnogórska czy pauliński refektarz. Prezentacja pozwala zobaczyć detale, o których nie opowiadają przewodnicy, zachwycić się unikatową architekturą i malarstwem, podziwiać sanktuarium w różnych porach roku.

Przeor podkreślił, że najważniejsze jest bezpośrednie spotkanie z Matką Bożą obecną w jej częstochowskim wizerunku, ale w odkryciu tego może pomóc także wirtualna obecność. "Chodzi o to, żeby oglądając te zabytki czy odświeżając sobie pamięć o nich zobaczyć, jak wielka, jak wspaniała, jakim skarbem jest dla nas kultura duchowa tego miejsca, które w ten sposób chce promieniować na świat" - powiedział.

"To szansa dla tych, którzy znają Jasną Górę do lepszego poznania, ale i dla tych, którzy tego miejsca wcale nie znają" - podkreślił jasnogórski przeor. Jego zdaniem, wirtualna obecność, ze względu na młodych, jest konieczna, bo dla nich "Internet to jak przyjaciel, z którym się nie rozstają".

Wśród walorów wirtualnego spaceru jasnogórski przeor wylicza również perspektywę, z jakiej zabytki są pokazane. "To bardzo świeży, nowatorski sposób, zdjęcia ukazują tak wiele i tak różne szczegóły, że zdumiewa to nawet nas, mieszkańców klasztoru" – przyznał.

Opisy klasztornych miejsc są nie tylko w różnych językach, ale i dla tych, którzy mają trudności np. z czytaniem małych liter, przygotowane także w wersji audio. "Taki wirtualny spacer to jest coś, co może pozostać po nas dla przyszłych pokoleń, mamy nowe środki, nowe możliwości, musimy umieć je wykorzystać" - dodał o. Waligóra.

Wirtualny spacer w 3D powstał z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów pt. "Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego" . (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL