Inne

19.07.2014 aktualizacja 18.07.2016

Wkrótce wielkie skanowanie archiwalnych dokumentów w Koszalinie

Archiwum Państwowe w Koszalinie do końca czerwca 2015 r. zamieni kolejne 110 tys. papierowych dokumentów na cyfrowe kopie, które trafią do Internetu. Placówka zrobi to w ramach rządowego programu Kultura+.

Koszalińskie archiwum, jak powiedziała PAP jego dyrektor Joanna Chojecka, zeskanuje 60 tys. akt pochodzących z okresu: od XVI wieku (najstarszy dokument powstał w roku 1555) po rok 1945; 50 tys. dokumentów Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z lat 1950 - 1973 oraz 30 historycznych map grodu.

Cała operacja będzie kosztować 378 tys. zł. Kwotę tę archiwum dostało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostaną wydane nie tylko na wykonanie 110 tys. skanów, ale również zakup sprzętu.

To druga dotacja na digitalizację koszalińskiego zasobu archiwalnego w ramach Kultury+. W 2013 r. placówka dostała na ten cel 139 tys. zł. Za tę kwotę również wykonano 110 tys. cyfrowych kopii akt miasta Koszalina.

„Zeskanowane w pierwszym etapie dokumenty są obecnie przekazywane Narodowemu Archiwum Cyfrowemu w Warszawie. Do końca bieżącego roku powinny się one znaleźć na internetowym portalu szukajwarchiwach.pl" - dodała dyrektor.

Wśród akt, które roku mają trafić do sieci w 2014 r., znalazły się m.in. pisana ręcznie w latach 1737 - 1749 przez Johanna Dawida Wendlanda kronika Koszalina, dokumenty związane z obchodzonym w 1776 r. jubileuszem 500-lecia miasta oraz tzw. urbarze, czyli spisy własności miejskiej, wśród których znajdują się opisy wsi Jamno - dziś dzielnica Koszalina, wykazy jej mieszkańców, ich majątku i inwentarza.

Wśród akt, które roku mają trafić do sieci w 2014 r., znalazły się m.in. pisana ręcznie w latach 1737 - 1749 przez Johanna Dawida Wendlanda kronika Koszalina, dokumenty związane z obchodzonym w 1776 r. jubileuszem 500-lecia miasta oraz tzw. urbarze, czyli spisy własności miejskiej.

W koszalińskim archiwum, łącznie z jego oddziałami w Słupsku (Pomorskie) i Szczecinku (Zachodniopomorskie) zgromadzonych jest łącznie niemal 5 km bieżących akt obejmujących okres od XVI w. po czasy współczesne.

Najstarszy dokument pochodzi z roku 1555. Jest to umowa zawarta między władzami Koszalina a rodem von Schmeling dotycząca przebiegu granicy między włościami miasta z tej rodziny.

W koszalińskich zasobach są też oryginalne dokumenty królewskie wystawione przez Jana III Sobieskiego i Augusta III Sasa, dotyczące miasta Jastrowie, leżącego niedaleko Piły w obecnym woj. wielkopolskim.

Król Jan III Sobieski w napisanym po łacinie w 1677 r. akcie potwierdza prawo do dożywotniego dzierżawienia młyna w Jastrowiu. Natomiast August III Sas w napisanym po polsku w 1758 r. dokumencie zezwala miastu Jastrowie na zakup dóbr od tutejszego mieszczanina Michała Rysztofa.

Królewskie akty stanowią zagadkę koszalińskich zbiorów, bo nie wiadomo dlaczego i w jaki sposób trafiły do tutejszego archiwalnego zasobu. Placówka planuje zamieszczenie tych dokumentów na swojej stronie internetowej. (PAP)

sibi/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL