Widowisko obrzędowe „A w polu robota” w wykonaniu Zespołu Kurpiowskiego Pod Borem z Zawad oraz pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków to atrakcje przygotowane przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w ramach plenerowej imprezy „Wykopki w skansenie”, która odbędzie się 2 września.
Wszystkie prace polowe będą prezentowane w naturalnej scenerii, na polach w sąsiedztwie muzealnych zagród. Pokazom towarzyszyć będą inscenizacje z życia wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.
„W czasie organizowanych pokazów staramy się prezentować dawne codzienne życie wsi w ciągu całego roku i tradycyjne zajęcia gospodarskie. Ostatnio były to żniwa. Tym razem pokażemy jesienne prace polowe, zwłaszcza te związane z wykopkami, wykopywanie ziemniaków za pomocą motyk i kopaczką konną, a także ich sortowanie. Będzie także kiermasz produktów regionalnych i rzemiosła ludowego” – powiedział dyrektor sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski.
W trakcie pokazów zobaczyć będzie można m.in. przędzenie wełny na kołowrotku, łuskania fasoli, a także połączone z degustacją prezentacje wyrobu masła, tłoczenia oleju, kiszenia kapusty czy ogórków i wyciskania soków z owoców. Będą pokazy kowalstwa, szewstwa, plecionkarstwa oraz warsztaty wycinanki i wykonywania ozdób ze słomy. Zaplanowano również ognisko z pieczeniem ziemniaków.
Jak informuje Muzeum Wsi Mazowieckiej, oprócz kilkunastu zagród wiejskich z przełomu XIX i XX wieku, jak np. z Czermnej, Dzierzążni, Ligówka, Rempina czy Izdebnej, odwiedzający sierpecki skansen w najbliższą niedzielę będą mogli zwiedzić dwór z Uniszek Zawadzkich, gdzie znajduje się ekspozycja prezentująca życie rodziny ziemiańskiej. W XIII-wiecznym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji rolników.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha. Najstarszym z prezentowanych tam obiektów jest chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W skansenie jest także amfiteatr, budynek wstawienniczy oraz stajnia. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Od 2015 r. działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem.
W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały znane filmy, jak np. „Ogniem i Mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/aszw/