Zabytkowa Brama Wałowa w Stargardzie Szczecińskim po gruntownej renowacji odzyskała dawny blask. W piątek po trzyletnim remoncie oficjalnie otwarto zabytek.
Prace budowlane przy Bramie Wałowej ruszyły w 2011 r., w pierwszym etapie wzmocniono fundamenty obiektu. W dwóch kolejnych latach wzmocniono ściany bramy i wymieniono drewniane stropy na żelbetowe. Brama zyskała także nową stalowo-drewnianą konstrukcję dachu, jego pokrycie i nową sygnaturkę. Podczas remontu odtworzono także detale elewacji, wymieniono stolarkę i wszystkie instalacje - poinformował Piotr Styczewski ze stargardzkiego magistratu.
Wyremontowany obiekt będzie siedzibą Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”. Zabytek będą mogli także zwiedzać turyści.
Początki Bramy Wałowej sięgają przełomu XIII i XIV w., kiedy rozpoczęła się w mieście budowa jednych z najpotężniejszych na Pomorzu średniowiecznych fortyfikacji. Około 1430 r. bramę przebudowano. W XVI w. została rozbudowana, zyskała wtedy m.in. most zwodzony i barbakan.
Początki Bramy Wałowej sięgają przełomu XIII i XIV w., kiedy rozpoczęła się w mieście budowa jednych z najpotężniejszych na Pomorzu średniowiecznych fortyfikacji. Około 1430 r. bramę przebudowano. W XVI w. została rozbudowana, zyskała wtedy m.in. most zwodzony i barbakan. Po 1635 r. bramę przebudowano w stylu późnorenesansowym. Brama Wałowa jest jednym z dwóch istniejących na Pomorzu zabytków, w których połączono elementy stylu gotyckiego i renesansowego.
Większość zespołu bramnego została rozebrana już pod koniec XVIII w., na początku XX w. rozebrano resztę i pozostała sama Brama Wałowa. Pod koniec II wojny światowej brama uległa poważnym zniszczeniom, straciła m.in. dach oraz szczyty. Bramę odbudowano w latach 1959-1962.
Inwestycja kosztowała około 2,2 mln zł, 85 proc. tej kwoty to pieniądze z UE a reszta środki własne gminy. Unijne pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Celu 3. Europejska Współpraca Terytorialna - Współpraca Transgraniczna Meklemburgia - Pomorze Przednie/Brandenburgia/ Województwo Zachodniopomorskie 2007 - 2013 (Interreg IVA). (PAP)
res/