Dokumenty, zdjęcia. listy, dyplomy, ale też meble z monachijskiej pracowni artysty można obejrzeć na wystawie pt. „Alfred Wierusz-Kowalski w świetle archiwaliów”, której wernisaż odbył się w czwartek w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Ekspozycja zainaugurowała obchody roku poświęconego malarzowi.
Rok 2024 rokiem artysty został ustanowiony niedawno przez radę miejską w Suwałkach. „W ten sposób władze miasta postanowiły oddać hołd wybitnemu artyście szkoły monachijskiej w 175. rocznicę jego urodzin” – powiedziała PAP kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach Eliza Ptaszyńska.
W czwartek wieczorem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbył się wernisaż wystawy pt. „Alfred Wierusz-Kowalski w świetle archiwaliów”.
„Jest to wystawa w świetle archiwaliów, czyli różne dokumenty, zdjęcia, listy czy dyplomy. Idąc po wystawie oglądamy koleje życia Alfreda, poznajemy jego rodzinę, poznajemy jego przyjaciół, poznajemy sposób, w jaki funkcjonował jako artysta” – powiedziała Ptaszyńska.
Dodała, że wystawa ma swoją chronologię, od młodości Alfreda Wierusza-Kowalskiego, przez etap nauki, pracy i twórczości a także domu rodzinnego, po odejście i pogrzeb artysty.
„Wystawa jest tak pomyślana, że opowiada o Alfredzie Wieruszu-Kowalskim, o jego świecie, ale jednocześnie każdy z tych elementów jest takim wejściem do jego świata. Za każdym dokumentem kryje się kolejna opowieść” – wyjaśniła.
Na wystawie można obejrzeć zdjęcia rodzinne malarza, ale także autentyczne meble z jego pracowni, które nigdy nie były publicznie prezentowane w Suwałkach. Jak poinformowała Ptaszyńska, z magazynu muzealnego trafiły do konserwatora i zostały wykorzystane przy aranżacji ekspozycji.
„Jest też oryginalny nekrolog zamieszczony w niemieckiej prasie, odpis aktu zgonu, notatka z prasy berlińskiej o śmierci – jak podkreślili - znanego polskiego malarza” – wymienia Ptaszyńska.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, miasto Suwałki oraz niedawno powstała Fundacja im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego w ramach obchodów roku artysty zaplanowały liczne wydarzenia na ten rok.
W kwietniu na Placu Marii Konopnickiej powstanie wystawa plenerowa, a w sierpniu zostanie zorganizowane miejskie święto ulicy poświęconej temu wybitnemu malarzowi. W październiku odbędzie się drugi Światowy Zjazd Rodziny Wieruszów-Kowalskich. Pierwszy miał miejsce w 2019 roku. Wówczas do Suwałk przyjechało około 50 potomków rodu Wieruszów z kraju i zagranicy.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium.
Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z rodziną Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Obecnie posiada największą ich kolekcję na świecie. W 2013 roku, po remoncie zabytkowego budynku muzeum, została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa artysty. Mieści się ona w trzech salach, gdzie można obejrzeć ponad 50 obrazów.
W zbiorach suwalskiego muzeum znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej artyście urodzonemu w Suwałkach. Wiele eksponatów jest w muzealnych magazynach. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ dki/