Auschwitz

12.06.2019

Wystawa b. więźnia Auschwitz w Budapeszcie

Wystawę prac byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja, zatytułowaną „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”, otwarto w środę w galerii „Platan” prowadzonej przez Instytut Polski na Węgrzech.

Na wystawie pokazano w dużym formacie rysunki Kołodzieja, wykonane po przeżytym w 1992 r. zawale. Przedstawiają one więźniów obozu i ich doświadczenie cierpienia. Na niektórych – np. na pracy „Zdjęcie z krzyża” - widnieje jego własny numer obozowy.

Otwierając wystawę dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska podkreśliła, że 14 czerwca 1940 r. wyruszył pierwszy transport do powstającego w Oświęcimiu niemieckiego obozu koncentracyjnego i w transporcie tym znalazł się m.in. Kołodziej, który dostał numer obozowy 432.

Zwróciła uwagę, że na jednym z obrazów Kołodziej przedstawił o. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia, a wśród więźniów wyróżniających się miłosierdziem, bezinteresownością i szlachetnością były też takie postaci, jak rotmistrz Witold Pilecki, który przeprowadził w Auschwitz misję wywiadowczą, czy Stanisława Leszczyńska, położna ratująca noworodki.

Pokazane na wystawie rysunki pochodzą z franciszkańskiego Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, którego gospodarz, o. Piotr Cuber, na środowym otwarciu przypomniał losy artysty.

Na uroczystości otwarcia wystawy byli obecni m.in. szefowa Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar oraz proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak.

Wystawę zorganizowano w ramach przygotowania do obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL