Dioramę „Boberhaus” („Domu nad Bobrem”) będzie można od 5 grudnia oglądać na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Makieta przedstawia nieistniejący już budynek projektu Hansa Poelziga, który przed II wojną światową pełnił w Lwówku Śląskim ważną rolę w wychowaniu i edukacji młodzieży.
Autorem dioramy jest Rainer Dierchen, który, tworząc makietę, starał się oddać rzeczywisty wygląd obiektu, używając najwyższej jakości materiałów i misternie konstruując każdy detal – podkreślają organizatorzy ekspozycji. Makieta powstała w skali 1:87.
Dom nad Bobrem to nieistniejący już budynek w Lwówku Śląskim wybudowany na początku XX wieku według projektu Hansa Poelziga. Architekt otrzymał zlecenie od Maksa i Elizabeth Zwirnerów wybudowania dla nich domu, który jednocześnie miał służyć jako pensjonat dla chłopców.
"Architekt w jednym z listów napisał, że dom +jest niezwykle wygodny i robi oryginalne wrażenie+. Boberhaus jest ostatnim projektem Poelziga, który można uznać za realizację indywidualnej koncepcji artystycznej śląskiego wariantu +stylu rodzimego+. Założenie nawiązuje do wcześniejszych domów jednorodzinnych zaprojektowanych przez architekta wczesnego modernizmu" – czytamy w zapowiedzi wystawy.
Poelzig jest także autorem projektu Pawilonu Czterech Kopuł, obecnie stanowiącego oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, oraz domu handlowo-biurowego przy ul. Ofiar Oświęcimskich.
Diorama powstała dzięki współpracy Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego i Stowarzyszenia Städtepartnerschaftsverein Heidenau e.V. Inicjatorzy projektu wspierają ideę odbudowania Boberhausu jako Europejskiego Centrum Kultury, Edukacji i Historii, nawiązując do jego działalności z lat 1926–1937, kiedy to mieścił się w nim Narodowy Uniwersytet Ludowy.
Instytucja ta – jak podają organizatorzy wystawy- zajmowała się głównie organizowaniem obozów wolontariackich i kursów dla młodzieży z Europy wschodniej i południowo-wschodniej, podczas których odbywały się zajęcia fizyczne, artystyczne oraz dyskusje na aktualne wówczas tematy. Szacuje się, że w inicjatywach tych wzięło udział ponad czterdzieści tysięcy młodych ludzi i pod tym względem Boberhaus był wzorem dla innych tego typu placówek w całych Niemczech.
"Wielu dawnych uczniów na całe życie zachowało w pamięci +Dom nad Bobrem+ w Lwówku Śląskim. Po II wojnie światowej grupa mieszkańców i ich potomków zwanych Boberhäusler prowadziła kampanię na rzecz pojednania pomiędzy Niemcami i Polakami w zjednoczonej Europie, jako Krąg Domu nad Bobrem (niem. Boberhauskreis)" – czytamy w zapowiedzi ekspozycji.
Prezentacji dioramy towarzyszyć będzie wykład Arkadiusza Cencory: "Dom nad Bobrem 1910–1936. Dolnośląska inicjatywa kształtowania społeczeństwa obywatelskiego". Wykład będzie poświęcony twórcom obiektu – inwestorom, małżeństwu Zwirnerów, architektowi założenia, Hansowi Poelzigowi - a także jego losom.
Ekspozycję we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza będzie można oglądać do 13 lutego. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ mk/