W związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim ambasada RP oraz Instytut Polski w Madrycie (IP) we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Centrum Sefarad- Israel oraz ośrodkiem kultury Circulo de Bellas Artes de Madrid zorganizowały we wtorek wystawę fotograficzną „Miasto żywych, Miasto umarłych”.
Po inauguracji wystawy, w siedzibie Circulo de Bellas Artes odbył się koncert zespołu Bester Quartet, inspirującego się muzyką klezmerską. Na uroczystościach rocznicowych obecna była m.in. ambasador RP Anna Sroka, ambasador Izraela Rodica Radian-Gordon, dyrektor IP Gabriela Słowińska oraz dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
„Dzisiejszy koncert grupy Bester Quartet jest zwieńczeniem wydarzeń, które polskie instytucje w Madrycie przygotowały w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim - zrywu, który był jednym z najbardziej heroicznych aktów zorganizowanego oporu ludności wobec nazistowskiej przemocy w Europie - powiedziała PAP ambasador RP Anna Sroka - Nie mając nadziei na zwycięstwo, około tysiąca słabo uzbrojonych żydowskich powstańców walczyło o godność, honor i ochronę najwyższych ludzkich wartości. Garstka bojowników przeżyła walki i uczestniczyła w aktywności polskiego ruchu oporu do końca wojny”. „Powstanie w getcie warszawskim należy zrozumieć także w szerszej perspektywie sytuacji Polski zajętej przez nazistowskie Niemcy i jej obywateli, nie zapominając o tych, którzy z narażeniem swojego życia i swoich rodzin pomagali bliźnim” - podkreśliła.
„Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim to nie tylko okazja do oddania hołdu pomordowanym, ale także do opowiedzenia historii jak wyglądało życie w getcie i jaka była rzeczywistość niemieckiej okupacji w Warszawie” - powiedziała PAP dyrektor IP Gabriela Słowińska, odnosząc się do wystawy „Miasto żywych, Miasto umarłych”.
Wystawa jest projektem fotograficznym autorstwa Roberta Wilczyńskiego. Składa się z 20 plansz łączących archiwalne fotografie z terenu getta (pochodzące ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego), z obrazami dzisiejszej Warszawy. Fotografiom towarzyszą na planszach teksty źródłowe zaczerpnięte m. in. z dzienników i pamiętników powstałych w getcie, dokumentujące życie i śmierć jego mieszkańców w latach 1940 - 1942.
„Jestem pod ogromny wrażeniem żywego zainteresowania strony hiszpańskiej tematem powstania w getcie warszawskim - powiedzial PAP Albert Stankowski. - Podczas mojej wizyty w Madrycie uczestniczyłem w wielu spotkaniach z dziennikarzami hiszpańskich mediów i studentami Wydziału Historii Uniwersytetu Complutense de Madrid”.
Zgodnie z ambasadą RP, „powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie”. „Poprzez prezentację indywidualnych historii osób zmuszonych do zamieszkania w getcie oraz opisy zdarzeń, które miały miejsce na jego terenie począwszy od wybuchu powstania 19 kwietnia 1943 r., chcemy przybliżyć hiszpańskim odbiorcom sytuację okupowanej Polski i jej obywateli oraz oddać cześć odwadze i poświeceniu powstańców”- poinformowała polska placówka.
Getto warszawskie było największym z gett utworzonych przez Niemców w okupowanej Europie; w szczytowym okresie zamknięto w nim blisko 450 tys. Żydów - przypomniał Żydowski Instytutu Historyczny.
Wystawa fotograficzna „Miasto żywych, Miasto umarłych” zostanie przeniesiona w środę do miejskiego Centrum Kultury Galileo w Madrycie, gdzie pozostanie do 25 maja.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ mma/