Rekonstrukcje dwunastu ubiorów pochodzących z XIX wieku, ówczesne trendy we wzorach ubioru będzie można oglądać w Dworze w Stryszowie. Sobotniemu otwarciu nowej wystawy towarzyszyć będzie piknik z m.in. pokazem parzenia herbaty w samowarze oraz wykładem o bieliźnie.
Dwór w Stryszowie jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. "Wstęp na sobotnie wydarzenia jest bezpłatny" – poinformowała rzecznik prasowa Zamku Urszula Wolak-Dudek.
Twórcy wystawy "Piękny wiek XIX" prezentują rekonstrukcje dwunastu ubiorów od początku XIX stulecia poprzez kolejne jego dekady. Poza sukniami dziennymi i balowymi zwiedzający zobaczą ubiory związane z istotnymi momentami w życiu prywatnym i społecznym kobiety, takimi jak ślub czy żałoba, w tym również mającą symboliczne znaczenie w historii Polaków suknię żałobną z okresu powstania styczniowego.
Częścią wystawy są żurnale modowe i wydawnictwa wypełnione rycinami modowymi. Rekonstrukcje ubiorów powstały w Atelier Nomina Rosae – działającej z towarzyszeniem Fundacji Nomina Rosae – pracowni, specjalizującej się w odtwarzaniu ubiorów historycznych oraz w tworzeniu kostiumów teatralnych i filmowych. Projekty ubiorów przygotowała dr Maria Molenda, historyczka specjalizująca się w dziejach mody.
Ekspozycja "Piękny wiek XIX" potrwa do 15 grudnia.
W dniu jej otwarcia, podczas jesiennego pikniku w Dworze w Stryszowie, będzie można zobaczyć charty rosyjskie i porozmawiać z ich hodowcami, spróbować, jak smakuje herbata zaparzona w samowarze i posłuchać krótkiego wykładu "Modowe niedyskrecje i egzaltacje” o bieliźnie w XIX wieku i o emocjach związanych z ubiorami. Kuratorzy oprowadzą chętnych po wystawie.
W kolejne weekendy zaplanowano m.in. pokaz żywych obrazów (w dawnych mieszkańców dworu wcielą się aktorzy), wernisaż wystawy fotograficznej i zajęcia dla seniorów.(PAP)
wos/ aszw/