Instalacje „Długie gwiazdy” oraz „Praska przestrzeń światła” to dwie prace niemiecko-amerykańskiego artysty Ottona Piene, które od piątku można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej -oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Prezentowana we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł ekspozycja to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Ottona Piene - jednego z założycieli awangardowej grupy „Zero”, która powstała w Niemczech w 1958 r. Jak podkreślają twórcy wrocławskiej wystawy, działania tej grupy dały nowy początek sztuce współczesnej po II wojnie światowej. „Piene pracował w ramach grupy +Zero+ nie tylko jako artysta plastyk, ale także jako filozof, który opracował podstawy teoretyczne działania tego ruch” – wskazano w materiałach prasowych.
Kurator wrocławskiej wystawy, a zarazem kierownik Pawilonu Czterech Kopuł Iwona D. Bigos podkreśliła podczas piątkowej konferencji prasowej, że Piene „poświęcił swoje życie żywiołom światła, powietrza i ognia”. „Jego twórczość obejmuje obrazy dymne, rzeźby kinetyczne, obiekty ceramiczne, instalacje czy interwencję w architekturę. Najbardziej znane instalacje Piene to rzeźby powietrzne i prace w formie baletu świetlnego” – mówiła kurator.
Dwie instalacje Ottona Piene zostały ustawione na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł. Najwięcej przestrzeni zajmują „Długie gwiazdy”. Kilka, różnokolorowych, wielkogabarytowych gwiazd, pod wpływem pompowanego i upuszczanego powietrza unosi się i zapada. „Sprawiają wrażenie niemal żywych istot, wciągając odbiorcę i tworząc wyjątkową interakcję między nim a dziełem” – zwracają uwagę twórcy ekspozycji.
Z kolei „Praska przestrzeń światła” to „efemeryczny balet świetlny poszerzający granicę klasycznej rzeźby”. Instalacja składa się z punktów i kształtów świetlnych, które poruszają się w różnych kierunkach.
Wystawę zatytułowaną „Otto Piene. Gwiazdy” można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł do 25 czerwca.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/