Walki o granice II RP

05.04.2019

Wystawa „Zapomniana wojna polsko-ukraińska 1918–1919”

Źródło: www.mnzp.pl Źródło: www.mnzp.pl

„Zapomnianą wojnę polsko-ukraińską 1918–1919” przypomni wystawa, którą w piątek otwarto w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Na ekspozycji zgromadzono archiwalne zdjęcia, mapy, broń, mundury oraz makietę wagonu artyleryjskiego naturalnej wielkości.

Jak poinformował PAP kurator wystawy Lucjan Fac, wystawa przybliża wojnę toczącą się m.in. we Lwowie i Przemyślu od 1 listopada 1918 do połowy lipca 1919 roku.

Zgromadzone na ekspozycji zdjęcia, mapy, militaria oraz komentarze przypominają m.in. oswobodzenie Przemyśla, bitwę o Lwów i jego zdobycie.

Jedną z głównych atrakcji wystawy jest wykonana w skali 1:1, „z dbałością o najdrobniejsze detale” makieta przedniej części wagonu artyleryjskiego pociągu pancernego „Śmiały”, który brał – jak zaznaczył Fac – czynny udział w walkach o Lwów.

Na wystawie znalazła się też mapa Lwowa, którą ułożono na podłodze. Zaznaczono na niej najważniejsze miejsca toczących się walk - w tym m.in. cytadelę, Redutę Piłsudskiego, Redutę śmierci zwaną Persenkówką, Dworzec Główny, gmach Sejmu Krajowego (obecnie Uniwersytetu Lwowskiego)- i zilustrowano je fotografiami. Ekspozycję uzupełniają plansze z komentarzami i opisami.

Jak zaznaczył Fac, zwiedzający najpierw mogą znaleźć konkretne miejsce na mapie, zobaczyć jego fotografię, a później przeczytać na planszach więcej informacji o toczących się tam walkach, bohaterach, dowódcach.

Wystawa pokazuje znaczącą rolę kolejarzy lwowskich, „Orląt Lwowskich” oraz Ochotniczej Legii Kobiet, której członkinie brały czynny udział w walkach o miasto.

Na ekspozycji pokazano też dioramę stanowiska bojowego 2. Pułku Strzelców Lwowskich z repliką CKM-u, a także oryginalne karabiny z epoki, broń białą, mundury, hełmy, odznaczenia, naramienniki.

Ekspozycja potrwa do końca czerwca. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ mabo

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL