Polska po 1989 roku

28.07.2019

XXI festyn „Warkocz Magdaleny” w Poznaniu

Konkurs na najdłuższy warkocz, zwiedzanie niedostępnych na co dzień wnętrz bazyliki kolegiackiej, a także wystawa znalezisk ze starej fary złożą się odbywający się w niedzielę w Poznaniu festyn „Warkocz Magdaleny”. W tym roku wydarzenie odbędzie po raz 21.

Festyn popularyzujący jedną z najważniejszych miejskich świątyń, Farę Poznańską stał się już poznańską tradycją. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem poznaniaków i turystów. Między innymi dlatego, że właśnie tego dnia można zwiedzić rzadko udostępniane a wyjątkowo interesujące zakamarki bazyliki kolegiackiej. Pokazywane są skarby kościoła z tym największym włącznie: unikatowymi organami Ladegasta z 1876 r. Można też wziąć udział w występach artystycznych, degustacjach i zabawach.

Tytuł festynu nawiązuje do imienia patronki kościoła farnego, św. Marii Magdaleny. Długowłosa święta patronuje też budzącemu najwięcej emocji dorocznemu konkursowi na najdłuższy warkocz. Kobiety z całej Polski rywalizować będą ze sobą w kategoriach wiekowych: dziewcząt do 5., 10. i 15. roku życia i pań do lat 100.

Świętowanie rozpocznie się w niedzielę w południe uroczystą mszą św. odpustową w Bazylice Farnej. Następnie na dziedzińcu Urzędu Miasta do wieczora odbywać się będą występy artystyczne, konkursy i atrakcje dla dzieci.

W trakcie wydarzenia można będzie oglądać także wystawę znalezisk ze starej fary, z wykopaliska na Placu Kolegiackim. W programie znalazły się też koncerty, quizy i loterie, pokazy rękodzielnictwa, oraz konkurs na najdłuższe zadęcie na piszczałce organowej. Podczas festynu można będzie także skosztować symbolu imprezy - wypieku w kształcie warkocza. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL