Niemal 300 osób wyruszyło we wtorek z Białegostoku w 33. Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz (Podlaskie). To największa w kraju pielgrzymka na uroczystości Przemienienia Pańskiego, które odbędą się na Grabarce 18-19 sierpnia.
Pątnicy wyruszyli po porannym nabożeństwie w białostockiej cerkwi pw. Proroka Eliasza. Na Świętą Górę dotrą w sobotę po południu, w przeddzień głównych obchodów Przemienienia Pańskiego, które jest najważniejszym w roku świętem na Grabarce.
Organizatorem pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Jej uczestników obowiązuje stosowne zachowanie i strój (zakryte ramiona i kolana); dziewczęta powinny nosić długie spódnice i chustki na głowie.
Do przejścia pątnicy mają około 120 km. Idą trasą wiodącą przeważnie bocznymi drogami, m.in. przez Zabłudów, Pasynki, Orlę, Kleszczele i Milejczyce. Wiele osób niesie różnej wielkości krzyże, które potem w prywatnych intencjach są ustawiane na Świętej Górze.
Kiedy pojawił się pomysł pielgrzymowania z Białegostoku na Grabarkę na święto Przemienienia Pańskiego, była to jedyna w kraju taka pielgrzymka. Obecnie jest ich więcej, a zdążają tam też pielgrzymi spoza województwa podlaskiego, m.in. z Warszawy i Jabłecznej (Lubelskie).
Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z małą cerkwią i żeńskim klasztorem, jest uważana za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików.
Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.
Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją tysiące, niektóre źródła mówią o nawet 10 tys. Taki kilkumetrowy krzyż ustawia każda większa grupa pielgrzymia, wiele osób zostawia też własne.
Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego gromadzą co roku tysiące wiernych.
Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.
Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ wus/