Rzeźby dwóch świętych patronów Suwałk - Romualda i Rocha – odsłonięto w sobotę na Placu św. Krzyża w Suwałkach. Rzeźby powstały z okazji obchodów 300. rocznicy powstania miasta.
„W tym roku mija 350 lat od tego momentu jak do Wigier przybyli kameduli, którzy założyli osadę Suwałki a później powstało miasto. Kameduli stworzyli zręby założeń urbanistycznych naszego miasta” - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Renkiewicz dodał, że w związku ze zbliżającą się rocznicą 300-lecia miasta, władze miasta postanowiły zlokalizować Placu św. Krzyża pomnik założycieli Suwałk. „To hołd oddany ojcom, założycielom miasta” - powiedział prezydent Suwałk.
Rzeźby mają po 2,5 metra wysokości. Zostały wykonane z piaskowca. Postacie stoją na dwumetrowym kamieniu i cokole. W sumie postument ma ok. 5 metrów. Pomysłodawcą jest Andrzej Strumiłło - artysta, mieszkający od ponad 30 lat na Suwalszczyźnie. Rzeźby powstały podczas pleneru rzeźbiarskiego, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku.
Wykonawcami rzeźb i kamiennej podstawy są trzej białoruscy rzeźbiarze: Igor Zasimowicz, Vladimir Pipin i Vladimir Pampalejew. To prezent od białoruskich rzeźbiarzy dla mieszkańców Suwałk.
„Osadnictwo kamedułów na Suwalszczyźnie przyczyniło się do rozwoju tej ziemi, przyczyniło się do powstania miasta. Powinniśmy być wdzięczni opatrzności, że sprowadziła tutaj kamedułów, tych bardzo aktywnych ludzi” - powiedział Strumiłło.
Pomnik poświęcił biskup ełcki Jerzy Mazur. „Niech ci patronowie miasta wypraszają potrzebne łaski dla wszystkich mieszkańców” - powiedział biskup.
Uroczystość odbyła się w ramach Diecezjalnego Dnia Młodzieży oraz Nowenny przygotowującej do obchodów 300-lecia Suwałk. Przy placu, gdzie odsłonięto rzeźby zgromadziły się tłumy młodzieży.
Św. Romuald to założyciel zakonu kamedułów, którzy w 1690 roku założyli Suwałki. Św. Roch jest symbolem opiekuńczości, chroni przed zarazami. W herbie miasta jest także pies u nóg św. Rocha, który symbolizuje wiarę, wierność i posłuszeństwo. Suwałki otrzymały prawa miejskie 2 maja 1720 roku. Nadał je król August II Mocny. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ mmu/