Kultura i sztuka po 1989 roku

27.05.2016 aktualizacja 18.07.2016

Za dwa lata odrestaurowana zostanie w Gdańsku Wozownia Artyleryjska

W 2018 r. ma się zakończyć rewaloryzacja XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej położonej na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. W wyremontowanym obiekcie powstanie m.in. przestrzeń konferencyjno - wystawiennicza.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Centrum Hewelianum Lucyna Rokitiańska, łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 10,1 mln zł, z czego ponad połowę stanowić będzie dotacja z UE, a reszta pochodzić będzie z budżetu miasta Gdańska. Prace rozpoczną się w 2016 roku.

Wozownia Artyleryjska została wzniesiona w latach 70. XIX wieku, prawdopodobnie w 1875 r.

„Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, stanowi bowiem przykład konstrukcji szachulcowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, m.in. ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz elementy konstrukcyjne. Jest to jedyny tego typu budynek na terenie Centrum Hewelianum” – dodała.

Wozownia Artyleryjska służyła na początku do przechowywania lawet i konstrukcji umożliwiających transport artylerii czy amunicji. W okresie Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939) została przekształcona w budynek mieszkalny, lokale socjalne mieściły się tam jeszcze w ostatnich kilku latach.

Projekt pn. „Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Centrum Hewelianum w Gdańsku” zakłada kompleksową przebudowę wnętrza budynku, odnowienie elewacji wraz z odtworzeniem pięciu par wrót i mostku łączącego obiekt z fortyfikacjami na Wysokim Czole Kurkowym. We wnętrzu odrestaurowanej Wozowni znajdzie się miejsce na wystawy i konferencje oraz gastronomię.

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową miasta Gdańska. Placówkę można uznać za gdański odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Hewelianum położone jest na terenie dawnych fortów, na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 25 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, służących niegdyś obronie miasta, a dziś mieszczących naukowe wystawy i pracownie.(PAP)

rop/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL