Epoka nowożytna

12.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Zabytkową polichromię odkryli konserwatorzy w kościele w Bestwinie

Polichromia w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Polichromia w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie.

Późnorenesansową polichromię z przełomu XVI i XVII w. odkryli pod kilkoma warstwami przemalowań konserwatorzy w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie koło Bielska-Białej – poinformowały we wtorek służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

„Prowadzącej prace restauratorskie Joannie Borek-Firlejczyk z zespołem do tej pory udało się odsłonić na ścianie południowej i północnej prezbiterium dwa owalne tonda ukazujące ojców Kościoła – św. Hieronima i być może św. Augustyna” – poinformował ks. Szymon Tracz, który w diecezji odpowiada za konserwacje architektury i sztuki sakralnej.

To już drugie spektakularne odkrycie w ostatnim czasie w bestwińskiej świątyni. „Wcześniej za XVIII-wieczną nastawą ołtarzową odnaleziono późnorenesansowy nagrobek piętrowy kasztelana oświęcimskiego i wojewody krakowskiego Stanisława Myszkowskiego, który żył w latach 1520-1570, a także jego żony Jadwigi z Tęczyńskich (ok. 1520-1592)” – powiedział ks. Tracz.

Późnorenesansowe polichromie z przełomu XVI i XVII w. odkryte zostały pod kilkoma warstwami przemalówek. „Owalne przedstawienia okala pięknie dekorowana rama. Pomiędzy medalionami została rozpięta niezwykle bogata dekoracja roślinno-kwiatowo-owocowa, w której wykorzystano bogactwo niepowtarzających się elementów. Każdy z nich został namalowany bardzo swobodnie i finezyjnie, co świadczy o wprawnej ręce artysty i jego warsztacie” – opisał odkrycie duchowny.

Ksiądz Tracz podkreślił, że odsłonięte po prawie 400 latach malowidła zachowały bardzo mocną, świetlistą i intensywną kolorystykę. Zwłaszcza czerwienie i zielenie wyglądają tak, jakby były niedawno namalowane. Jak dodał, można przypuszczać, że na pozostałych fragmentach ścian prezbiterium zachowały się kolejne dwa medaliony: ze św. Grzegorzem i św. Ambrożym.

Zdaniem duchownego wszystko wskazuje, że malowidła powstały wokół nagrobka Myszkowskich w chwili, gdy dawny zbór kalwiński stał się kościołem katolickim.

„Bardzo zbliżoną, aczkolwiek nieco wcześniejszą polichromię, udało się odkryć w prezbiterium kościoła św. Jakuba w Simoradzu, gdzie na sklepieniu ukazano dekorację roślinno-kwiatową, a w owalnych tondach przedstawiono czterech ewangelistów. W podobnej stylistyce dekorację (…) wykonał w 1635 r. Fabian Sobinowicz w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach, ukazując w medalionach starotestamentalnych proroków” – wskazał ks. Tracz.

Duchowny dodał, że po zakończeniu prac związanych ze ściąganiem przykrywających pierwotną polichromię warstw, konserwatorzy przejdą do utrwalenia odkrytej dekoracji. „Sfinalizowanie prac konserwatorskich przy polichromii w Bestwinie będzie istotnym wkładem nad badaniami rozwoju malarstwa w okresie staropolskim” – podkreślił.

Parafia w Bestwinie powstała prawdopodobnie ok. 1100 r. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1326 r. Zawarta jest w dokumencie "Liber rationis decinae sexennalis" i znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Początkowo kościół był drewniany i w takiej formie przetrwał do XVI w.

Ok. 1575 r. powstał kościół murowany. W 1632 r. otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. (PAP)

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL