W sobotę wieczorem w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (MŻWiWP) przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbędą się Zaduszki w X Pawilonie „Dla tych, co nie mają grobów” – podaje PAP kierownik działu informacji Muzeum Jarosław Wróblewski.
Jak wyjaśniono, w programie Zaduszek zaplanowano modlitwę, którą poprowadzi kapelan MŻWiWP ks. Tomasz Trzaska, a także program artystyczny pt. "Przechodniu, odkryj głowę..." z udziałem aktorów Haliny Rowickiej i Juliana Mere.
"Na korytarzu X Pawilonu usłyszymy w interpretacji Haliny Rowickiej przejmujące wiersze: +Beniowski+ Juliusza Słowackiego, +Wilki+ Zbigniewa Herberta, +Nasze więzienne dni+ Ewy Marii Ludkiewicz, +Służewiec+ Tadeusza Porayskiego, z którego pochodzi tytuł programu, a także +Modlitwę więzienną+ – napisaną przez nieznaną autorkę dla upamiętnienia płk. Łukasza Cieplińskiego, wiersz rtm. Witolda Pileckiego napisany w więziennej celi do płk. Józefa Różańskiego oraz wiersze Marii Doroty Pieńkowskiej +Kwatera Ł+ i +Wyklęci+" - czytamy w przesłanej informacji.
Zapowiedziano, że Julian Mare zaśpiewa z towarzyszeniem gitary, m.in.: "Modlitwę o Wschodzie Słońca", "Wykopaliska", "Powrót", "Młody las", "Mury" i "Źródło" znane z wykonania Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. "Usłyszymy również fragmenty grypsów płk. Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci pisanych do żony i syna" - napisano w przesłanej informacji.
Początek Zaduszek - 4 listopada o godz. 18 w Muzeum na Rakowieckiej 37.
Halina Rowicka jest aktorką filmową, teatralną i telewizyjną. Ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza. Jej debiutem scenicznym była rola Ismeny w spektaklu "Antygona" w reż. Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Narodowego, z którym była związana w latach 1973–85. Występowała również w teatrach warszawskich: Nowym, Ochoty i Komedia.
"Jest niezapomnianą odtwórczynią roli Ewy Talar w serialu telewizyjnym +Dom+ Jana Łomnickiego" - przypomniano.
Julian Mere to aktor, wokalista, autor piosenek i pedagog - od 2007 r. związany z Teatrem Rampa w Warszawie. "Artystycznie ukształtował go Kraków, z którego pochodzi. Podczas studiów w krakowskiej PWST był uczniem m.in. Krzysztofa Globisza. Napisał wiele piosenek i nagrał pięć płyt. Ostatnia pt. +Moi Mistrzowie, piosenki czeladnika+ zawiera utwory o mistrzach teatru i filmu: Hanuszkiewiczu, Pieczce, Dziewońskim, Nowickim, Seniuk i innych" - napisano w informacji o artyście.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/