Zakończyła się budowa Świętokrzyskiej Zagrody Kultury „Harmonia” w Hucie Szklanej (pow. kielecki). Otwarcie obiektu, w którym prezentowany będzie dorobek XIX-wiecznej wsi, zaplanowano przed długim weekendem majowym.
Jak poinformował PAP wójt Bielin Sławomir Kopacz, w Zagrodzie Kultury „Harmonia” będzie prezentowany dorobek XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej, jej zwyczaje, tradycje i całoroczny rytm wiejskiego życia. Motywem przewodnim ekspozycji będą cztery pory roku. Turysta będzie mógł dowiedzieć się, czym w danym okresie żyła wieś, jakie obyczaje towarzyszyły codziennym pracom, jak wyglądały żniwa, noc świętojańska czy wiejskie wesele.
Powierzchnia ekspozycji wynosi około 600 metrów kwadratowych. „Prezentacja będzie zarówno w formie wystawy, jak i elementów multimedialnych. W obiekcie znalazła się także sala konferencyjna na około 300 osób” – powiedział wójt Bielin.
Bryła budynku nawiązuje do wiejskiej zagrody oraz popularnego ludowego instrumentu - harmonii. Natomiast kolorowa fasada inspirowana jest wąskimi polami tzw. pasiakami.
„Roboty budowlane zostały zakończone, gmina ma już pozwolenie na użytkowanie. Organizujemy instytucję, która będzie zarządzać obiektem. Otwarcie planowane jest przed długim weekendem majowym” – dodał wójt.
Budowa „Harmonii” to część większego projektu, realizowanego wspólnie z klasztorem na Świętym Krzyżu. Koszt inwestycji w Hucie Szklanej wynosi ponad 14 mln zł, z czego wkład własny gminy, to niecałe 3 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Kopacz zwrócił uwagę, że wokół Łysej Góry (Św. Krzyż) powstaje coraz więcej atrakcji turystycznych, to m.in. osada średniowieczna w Hucie Szklanej, Muzeum Starożytnego Hutnictwa oraz Park Legend w Nowej Słupi.
„Obecnie sezon turystyczny w Górach Świętokrzyskich trwa mniej więcej od maja od listopada. Naszym celem jest wydłużenie tego okresu, przyciąganie turystów także w pozostałych miesiącach. Pomóc nam w tym mają właśnie takie całoroczne atrakcje. Liczymy, że nasza nowa propozycja spotka się z zainteresowaniem odwiedzających nasz region i wzmocni potencjał turystyczny Łysogór, które są naszym naturalnym i największym walorem, co pokazują wszystkie badania” – zaznaczył wójt Bielin, będący jednocześnie przewodniczący zarządu Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.
Z danych gminy Bieliny wynika, że Hutę Szklaną odwiedza rocznie ponad 200 tys. osób. Przez miejscowości przebiega główny czerwony szlak turystyczny na terenie Gór Świętokrzyskich. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmga
wdz/ aszw/