Zakończył się remont konserwatorski elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach. Jego założeniem było przywrócenie obiektowi przedwojennego wyglądu. W ramach remontu usunięto warstwę tynku nałożoną w okresie PRL tzw. baranka, a renowacji poddano właściwy, przedwojenny tynk.
"Oryginalne szlachetne tynki powyżej cokołu zachowały się stosunkowo dobrze i zostały ręcznie oczyszczone. Na cokole były liczne ubytki i uszkodzenia mechaniczne, które zostały uzupełnione z zastosowaniem odpowiednio zmodyfikowanej historycznej technologii i oryginalnych kruszyw. Na elewacji zachodniej budynku pozostawiono tynki gładkie" - powiedział PAP rzecznik Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie Krzysztof Marcinkiewicz.
Podobny szlachetny tynk jak na Domu im. J. Piłsudskiego jest w Krakowie tylko na budynku przy pl. Szczepańskim 5.
W ramach prac w budynku na Oleandrach wymieniono ponad 100 okien, z wyjątkiem jednego, poddanego konserwacji i pozostawionego jako "świadek historii". Stolarka okienna odtworzona została w zakresie konstrukcji, formy i profili. Oryginalne klamki poddano renowacji i powtórnie zamontowano do nowych okien. Jedynie na parterze konieczna była wymiana klamek na współczesne ze względów bezpieczeństwa.
Koszt remontu, który był realizowany na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych to ponad 2,4 mln złotych. Sfinansowano go w całości z budżetu miasta. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane AGAD z Torunia, które ma na swoim koncie m.in. projekty budowlane wykonane przy zamku Książ w Wałbrzychu, zamku w Łańcucie i zamku w Wilanowie.
Dom im. Józefa Piłsudskiego, zwany także Domem Legionisty, powstał w latach 30. XX wieku na krakowskich Oleandrach, skąd w 1914 r. wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. Decyzję o jego budowie podjęli dawni legioniści na I Zjeździe Związku Legionistów Polskich w 1922 roku, którzy na ten cel przekazywali własne fundusze. Teren pod budynek przekazały władze Krakowa. Modernistyczny budynek został zaprojektowany przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza i Stefana Strojka. Projektu nie udało się zrealizować w całości przed wybuchem II wojny światowej.
Od początku lat 90. XX wieku Dom im. J. Piłsudskiego jest siedzibą Związku Legionistów Polskich, którego komendantem jest Krystian Waksmundzki. Miasto Kraków od wielu lat zabiega o odzyskanie budynku. 2 stycznia Sąd Okręgowy w Krakowie wydał prawomocny wyrok, w którym podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i oddalił wniosek o zasiedzenie Związku Legionistów Polskich w tym budynku. Miasto czeka jeszcze na zakończenie innego toczącego się przed sądem postępowania: o wydanie nieruchomości.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/