Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2019

Zakończył się remont zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce

Zakończył się remont powstałej w II połowie XVII w. zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce – podał w poniedziałek rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń. Budynek wkrótce stanie się bazą do realizacji projektu aktywizacji seniorów i niepełnosprawnych.

Remont trwał ponad rok. Zabytek był w stanie technicznym gorszym niż początkowo zakładano. Tak było m.in. z więźbą dachową. Remont objął cały budynek, w tym poddasze, które zostało zaadaptowane dla potrzeb użytkowych. Obiekt zachował bryłę i zabytkowy charakter. Wzbogacił się o windę i został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszt remontu wyniósł ok 4 mln zł.

Piętrowa kamienica z drugiej połowy XVII w. sto lat później została rozbudowana, a istniejąca część przebudowana. W XIX w. mieściła się tutaj czytelnia niemiecka.

W budynku powstanie Miejskie Centrum Usług Społecznościowych. Ma ono pomagać w zapobieganiu wykluczeniu społecznemu starszych, niepełnosprawnych, którzy nie wymagają całodobowej opieki, i dzieci z ubogich rodzin. 

„Teraz obiekt będzie wyposażany. We wrześniu powinien zacząć funkcjonować” – powiedział rzecznik.

W Centrum czas spędzi 20 seniorów i niepełnosprawnych. Spotkają się z innymi ludźmi i wezmą udział w zajęciach rozwijających umiejętności i zainteresowania. 20-30 dzieci znajdzie tam m.in. pomoc w nauce, możliwość uczestniczenia w zajęciach artystycznych i informatycznych, warsztatach tanecznych czy kursach językowych. Wszyscy będą mogli skorzystać z pomocy psychologów. Odbywały się będą też zajęcia zwiększające integrację pomiędzy seniorami i młodzieżą z pobliskich osiedli.

Koszt Centrum wyniesie ok. 1,9 mln zł, z czego blisko 1,6 mln zł pochodzi z funduszy UE. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL