Zakończyła się trwająca od czerwca renowacja fortepianu z czasów Fryderyka Chopina. Pochodzący z połowy XIX wieku instrument znajduje się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Na ostatnią niedzielę października zaplanowano koncert na zabytkowym fortepianie.
"W trakcie renowacji przeprowadzono szereg fachowych zabiegów, które poprawiły sprawności instrumentu" – powiedziała kierownik działu artystycznego krośnieńskiego muzeum Anna Guz-Iwaniec.
Oprócz odświeżenia ramy instrumentu, płyty rezonansowej, czy naprawy dźwięcznicy, wymienione zostały także niektóre struny wiolinowe i basowe. "Zasadniczym celem renowacji było zachowanie oryginalnego i niespotykanego już brzmienia. Muzyka, która płynie z tego fortepianu jest taka sama, jaka była wykonywana przez samego Chopina" – dodała Guz-Iwaniec.
Renowację fortepianu sfinansował samorząd woj. podkarpackiego; kosztowała 50 tys. zł. Od kilkunastu lat na fortepianie nadal koncertują pianiści z Polski i zagranicy.
Jest jednym z trzech w pełni oryginalnym fortepianem firmy Pleyel w Polsce; na takich grał Chopin. Tego typu instrumenty w swoich zbiorach posiadają jeszcze Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Guz-Iwaniec zaznaczyła, że fortepiany, których używano w XIX stuleciu miały "inną charakterystykę dźwięku; bardziej +klawesynową+". "Organizowane w naszym muzeum koncerty przypominają melomanom, że Chopin swoje utwory wykonywał inaczej niż czynią to obecni interpretatorzy jego muzyki" – zauważyła.
Instrument, którego właścicielem jest krośnieńskie muzeum, pochodzi z 1862 r. 29 lipca tego roku w firmie Pleyel kupił go Juliusz Herman za 1 380 franków. Nabywca prowadził wraz z Ludwikiem Grossmanem "Skład fortepianów zagranicznych i instrumentów organowych" w Warszawie. Dalsze jego losy nadal pozostają nieznane.
W latach 60. ubiegłego wieku Muzeum Podkarpackie odkupiło go od mieszkanki Krosna Marii Zaliwskiej. Wartość zabytku odkryto jednak dopiero w połowie lat 90. Przeprowadzone wtedy przez konserwatorów badania potwierdziły jego unikatowy charakter.
Był wypożyczany m.in. do Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie na galowy koncert z okazji II Międzynarodowego Kongresu Chopinologicznego. Utwory Chopina grywali na nim m.in. francuski artysta polskiego pochodzenia Henryk Witkowski oraz Lidia Kozubek. Ta ostatnia nagrała nawet płytę. Najbliższy koncert fortepianowy na zabytkowym instrumencie odbędzie się 25 października w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.
Poprzednią renowacje zabytkowego fortepianu przeprowadzono w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku.(PAP)
kyc/ agz/