We wtorek zakończyło się 37. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dwudniowe obrady po raz pierwszy w historii odbyły się w Gdańsku i w Sztutowie.
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Muzeum Auschwitz poinformowano, że głównymi tematami 37. posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej były podsumowanie działań Miejsca Pamięci Auschwitz, a także prezentacja prac Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz jego oddziału – Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.
"Obrady rozpoczęły się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od wręczenia nominacji prof. Michaelowi Berenbaumowi, który nie był obecny na poprzednich posiedzeniach. Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński podsumował najważniejsze działania w Miejscu Pamięci Auschwitz, które miały miejsce od ostatniego posiedzenia MRO, a także planach Muzeum na najbliższy czas.(…)” – przekazano w informacji.
Jak informuje Muzeum Auschwitz, członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej wysłuchali także prezentacji dyrektora Piotra Tarnowskiego dotyczącej działania Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, natomiast o działaniach Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, opowiadała kierująca jego pracami Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof.
"Po obradach członkowie Rady zwiedzili również wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej, a także wzięli udział w uroczystości ponownego odsłonięcia Pomnika Kindertransportów przed Dworcem Głównym w Gdańsku, który upamiętnia transport ratunkowe żydowskich dzieci do Wielkiej Brytanii przed II wojną światową z terenów opanowanych przez Niemców (…).Drugiego dnia posiedzenia członkowie MRO zwiedzili teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof" – podano w komunikacie.
Podczas 37. posiedzenia Międzynarodowa Rada Oświęcimska przyjęła także trzy uchwały.
W uchwale nr 1 wskazano, że "Międzynarodowa Rada Oświęcimska dziękuje Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu za natychmiastową i adekwatną reakcję w obliczu instrumentalizacji tragedii tych, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady". "Rada z całą mocą potwierdza, że niedopuszczalne nadużywanie obrazów i symboli, skojarzeń i faktów dotyczących Auschwitz i Holokaustu – przez jakąkolwiek stronę sporu politycznego – uwłacza Ofiarom i uderza w fundament Pamięci. Wzywamy wszystkich uczestników życia publicznego do szczególnej wrażliwości, rzetelności i odpowiedzialności w kwestiach związanych z Holokaustem i wszelkimi innymi przykładami niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej" – czytamy w treści uchwały.
W uchwale nr 2 czytamy, że "Międzynarodowa Rada Oświęcimska otrzymała w przeszłości zapewnienia Rządu RP o woli przekazania na rzecz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau całości terenów znajdujących się między tzw. drogą odbarczającą w Brzezince i granicami Miejsca Pamięci". "Nie zostało to jednak zrealizowane – jak zapowiadano – w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Naganna sytuacja ustawienia budki z lodami niemalże u progu strefy ochronnej Auschwitz II-Birkenau wskazuje, że należy możliwie szybko doprowadzić do przekazania ww. terenów na rzecz Muzeum oraz wesprzeć Muzeum finansowo w celu dokończenia widocznego odgrodzenia terenów chronionych przez tę instytucję od terenów zewnętrznych, podlegających standardowym przepisom prawa. Rada prosi wszystkie właściwe władze rządowe i samorządowe o współpracę w tym celu (…)" – napisano.
W treści uchwały nr 3 Międzynarodowa Rada Oświęcimska przypomina, że "wolność badań i wypowiedzi naukowych – w tym dotyczących Auschwitz i Holokaustu – stanowi nieodzowny warunek dążenia do prawdy (...) W tym zaś dążeniu realizuje się jedno z naszych kluczowych zobowiązań do godnego upamiętnienia Ofiar. Rada kategorycznie sprzeciwia się próbom ograniczenia wolności tych badań, potępiając w szczególności skandaliczne przypadki stosowania przemocy. Jedyną podstawą dla rozwiązywania sporów o przeszłość jest wolna, nacechowana wzajemnym szacunkiem i rzetelna debata naukowców, do czego Rada wzywa badaczy tematyki Holokaustu i II Wojny Światowej" – podkreślono.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Rady Ministrów. Działalność rady skupiona jest wokół kwestii ochrony i zagospodarowania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz innych Pomników Zagłady. W skład rady wchodzi 25 osób. Od 1 kwietnia ub.r. funkcję przewodniczącego rady pełni dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt.(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ aszw/