Odnowiony kosztem 5,3 mln zł Zamek Górny w Opolu od środy będzie dostępny dla turystów. We wtorek odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji w wieży bramnej fortyfikacji wybudowanej w XIV w, przez Władysława II Opolczyka.
Zamek Górny w Opolu został wybudowany w latach 1382-1387 przez Władysława II Opolczyka - władcy znanego w Polsce głównie za sprawą Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który książę sprowadził do Polski i ofiarował paulinom w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie. Opolczyk był także fundatorem samego klasztoru jasnogórskiego. Z zamku, w którym książę Władysław spędził ostatnie lata swojego życia, do dziś zachowała się jedynie wieża bramna, do której w XIX wieku dobudowano pomieszczenia obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych.
Przez ostatni rok, za ponad 5,3 mln złotych udało się zrewitalizować pozostałości fortyfikacji zamkowych z przyległymi terenami i dostosować je pod potrzeby turystów.
"Jako uczeń tej szkoły widziałem co prawda pozostałości zamku, jednak nie zdawałem sobie sprawy z tego, kto w nim mieszkał i jaka historia wiąże się z tym miejscem. Dzisiaj, dzięki wspólnemu wysiłkowi naukowców, pracowników ratusza i aglomeracji opolskiej, przywróciliśmy mieszkańcom zarówno zamek, jak i pamięć księcia Władysława, który był jednym z ważniejszych polityków tego regionu Europy i zostawił po sobie wiele cennych obiektów gospodarczych, kulturalnych i sakralnych z klasztorem jasnogórskim na czele" - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Zwiedzanie Zamku Górnego rozpoczyna się od poniemieckiego bunkra przeciwlotniczego, wybudowanego pod kompleksem szkolnym w czasie II wojny światowej, gdzie obecnie mieści się recepcja zamku. Stamtąd można przejść do podziemi wieży i widocznych z nich lochów zamkowych. Na dwóch kondygnacjach wieży przygotowano wystawy z dokumentami i rycinami związanymi z historią zamku. Nowa atrakcja turystyczna Opola będzie dostępna dla turystów przez wszystkie dni tygodnia. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ it/