Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się w piątek spotkanie nt. książki „Dziedzictwo Fryderyka Chopina. Kolekcja Boutroux-Ferrà w Valldemossie”. Chopin był moją pasją od zawsze - mówiła autorka publikacji dr Bożena Schmid-Adamczyk, badaczka twórczości wielkiego kompozytora i pianisty.
Najnowsza książka Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęcona jest największej na świecie prywatnej kolekcji chopinowskiej w Valldemossie na Majorce. Praca ukazała się w serii „Poza Krajem”, która promuje wiedzę o skarbach polskiej kultury za granicą i upamiętnia polskie – bądź związane z Polską – zbiory.
„Chopin był moją pasją od zawsze. Zawsze interesowały mnie losy dokumentów i pamiątek po nim. Kiedy Arthur Hedley – wybitny angielski kolekcjoner i znawca twórczości Chopina – sprzedał swoją kolekcję do Valldemossy, to natychmiast postanowiłam pojechać na Majorkę” - powiedziała podczas piątkowego spotkania dr Schmid-Adamczyk.
„Chciałam poznać zarówno zbiory, jak i miejsce, w którym przebywał Chopin i skomponował tak piękne utwory. Byłam pod wielkim wrażeniem zgromadzonych tam autografów. Niektóre z nich okazały się być unikatami, a tamtejsze zbiory nie zostały jeszcze opracowane. Tak rozpoczęłam pracę nad opracowaniem poświęconym tej cudownej kolekcji” - relacjonowała.
„Chopin był moją pasją od zawsze. Zawsze interesowały mnie losy dokumentów i pamiątek po nim. Kiedy Arthur Hedley – wybitny angielski kolekcjoner i znawca twórczości Chopina – sprzedał swoją kolekcję do Valldemossy, to natychmiast postanowiłam pojechać na Majorkę” - powiedziała podczas piątkowego spotkania dr Schmid-Adamczyk.
Kolekcja, o której opowiada książka została założona przez Anne-Marie Boutroux de Ferrà (1895–1986) w klasztorze Kartuzów - w celi nr 2 - w Valldemossie na Majorce. Publikacja dr Schmid-Adamczyk jest pierwszym opracowaniem na temat tych zbiorów.
Jak podało MKiDN, kolekcję tworzą przede wszystkim cenne chopiniana zakupione w 1969 roku od Arthura Hedleya (1905–1969), wybitnego angielskiego kolekcjonera i znawcy twórczości Chopina, a także zbiory nabywane na aukcjach i w antykwariatach oraz darowizny (w tym pamiątki przekazane przez Aurore Lauth-Sand - wnuczkę George Sand). Obecnie właścicielami kolekcji są Rosa i Jaume Capllonch Ferrà.
Liczące ponad 500 stron opracowanie autorstwa polskiej badaczki składa się z czterech rozdziałów, w których omówiono autografy muzyczne, autografy listów, portrety i pamiątki oraz wydania dzieł Chopina i księgozbiór. Omówienie kolekcji zostało w książce poprzedzone wprowadzeniem, w którym omówiono historię pobytu Chopina i George Sand na Majorce zimą 1838/1839 r., zarys dziejów Valldemossy i klasztoru Kartuzów oraz historię kolekcji rodziny Boutroux-Ferrà.
Do publikacji dołączono również płytę DVD, na której znajdują się m.in. reprodukcje unikatowych autografów muzycznych, autografów listów, a także wydań dzieł Chopina - głównie pierwodruków.
„Prezentowana dziś książka nie jest finałem moich badań nad kolekcją chopinowską w Valldemossie. Jestem w trakcie przygotowywania następnych prac. Mam nadzieję, że niedługo będę również miała szczęście je wydać” - mówiła o dalszych planach naukowych dr Schmid-Adamczyk.
Książka została przygotowana na podstawie niepublikowanej dotychczas pracy doktorskiej autorki pt. „Le fonds Chopin de la Chartreuse de Valldemossa et son importance pour la connaissance du musicien” napisanej w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu w Strasburgu w 1979 roku pod kierunkiem prof. Marca Honeggera.
Dr Schmid-Adamczyk jest muzykologiem, pianistką, badaczką i propagatorką spuścizny Chopina. „Pasję naukową dr. Bożeny Schmid-Adamczyk obserwuję od prawie 30 lat. Połączenie wierności i etyki naukowca najwyższego rzędu z altruistyczną postawą prawdziwej patriotki każe mi chylić czoła zarówno przed dziełem, jak i przed samą jego Autorką, która z niezwykłą dokładnością i wnikliwością wdraża czytelnika w tajniki kolekcji z Valldemossy, opowiada historie wydań utworów Chopina, zwraca uwagę na detale, pominięte w przeszłości” - tak scharakteryzował badaczkę w otwierającej książkę rekomendacji światowej sławy polski pianista klasyczny i dyrygent Krystian Zimmerman.
Wydawnictwo towarzyszy XVII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina.
jur/ rda/