Zasłużeni dzwonnicy z wieży Zygmuntowskiej odebrali we wtorek z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznaki Honoris Gratia za szczególne zasługi dla miasta i mieszkańców.
W Krakowie trwają obchody 500. "urodzin Zygmunta". Na wieży katedry na Wawelu dzwon zawisł 9 lipca 1521 r., a 13 lipca rozkołysano go po raz pierwszy.
„Jest ich dwunastu. Kilkanaście razy w roku wspinają się po 144 schodach na wieżę Zygmuntowską, aby wziąć w ręce sznury i rozkołysać dzwon. Wawelskich dzwonników jest około 30. To ciężka fizyczna praca, ale dzwonienie Zygmuntem uważają za zaszczyt. Funkcję dzwonnika przekazują z ojca na syna” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Odznaki otrzymali: Marcin Biborski, Wojciech Bochnak, Andrzej Bochniak, Lech Dziewulski i Adam Marjankowski.
Marcin Biborski jest doktorem habilitowanym archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi wykłady. W 1995 r. z jego inicjatywy na UJ powstało Laboratorium Archeometalurgii i Konserwacji Zabytków. Jest autorem i współautorem ponad 150 prac naukowych i kilku książek. Brał udział w pracach zespołu naukowego powołanego do wykonania nowego serca Zygmunta. Dzięki jego determinacji serce zostało wykonane tradycyjną metodą kucia. W 2005 r., między innymi z jego inicjatywy, powstało Bractwo Dzwonników Zygmunta na Wawelu, którym kieruje do dzisiaj. W uznaniu za zasługi dla nauki w 2007 r. otrzymał z rąk króla szwedzkiego medal Unii Europejskiej „European Union Prize for Cultural Heritage – Europa Nostra, Award 2006”.
Wojciech Bochnak to najstarszy aktywny dzwonnik, został przyjęty do grona dzwonników w 1963 roku. To także konserwator zabytkowych przedmiotów metalowych, historyk sztuki. Pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest synem historyka sztuki prof. Adama Bochnaka.
Andrzej Bochniak jest dzwonnikiem od 1981 roku. Zajmuje się badaniami i popularyzowaniem historii dzwonów krakowskich. Pełni też funkcje mechanika dzwonu przy katedrze wawelskiej i w bazylice mariackiej. Za zasługi otrzymał złoty Pierścień Zygmuntowy – z okazji 500-lecia odlania dzwonu.
Lech Dziewulski dzwoni Zygmuntem od 1978 roku. Jest artystą plastykiem, projektantem, rzeźbiarzem, działaczem opozycji antykomunistycznej - w czasie stanu wojennego był internowany. Z okazji 500-lecia odlania dzwonu Zygmunt za zasługi dla dzwonu i bractwa dzwonników otrzymał złoty Pierścień Zygmuntowy.
Adam Marjankowski jest dzwonnikiem od 1968 roku. To absolwent Politechniki Krakowskiej i emerytowany pracownik poligraficzny, całe życie mieszkający w sąsiedztwie Wawelu. Został nagrodzony Złotą Odznaką Dzwonnika.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/