Kultura i sztuka po 1989 roku

30.05.2014 aktualizacja 18.07.2016

Zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego wzbogacą wnętrza Zamku Książ

Zamek Książ. Fot. PAP/M. Rozwadowski Zamek Książ. Fot. PAP/M. Rozwadowski

Wrocławskie Muzeum Narodowe chce wypożyczyć do Zamku Książ kilkadziesiąt obrazów, które przed wojną zdobiły wnętrza tego zamku. Pochodzące z okresu od XVI do XX w. dzieła w większości przypadków znajdują się teraz w magazynach muzealnych.

Dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski poinformował, że kolekcję będzie można oglądać w Książu najprawdopodobniej już jesienią tego roku. „Obrazy, który po wojnie trafiły do naszych zbiorów, dziś znajdują się w magazynach muzealnych. Chcemy, by te dzieła były pokazywane we wnętrzach Zamku Książ, czyli w ich prawdziwym kontekście” - mówił.

Zbiór obejmuje 30 obrazów z okresu od XVI do początku XX w. „Te obrazy przedstawiają sceny mitologiczne i biblijne, to również animalistyka oraz krajobrazy i portrety” - powiedziała kustosz z wrocławskiego Muzeum Narodowego Beata Lejman.

Wszystkie dzieła pochodzą z kolekcji Jan Henryk XV von Hochberg i jego żony księżniczki Daisy – ostatnich, przedwojennych właścicieli Książa.

Położony nieopodal Wałbrzycha Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Historia zamku sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni. Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.(PAP)

pdo/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL