Religia

22.11.2018

Zmarł archimandryta Gabriel, założyciel jedynej w Polsce prawosławnej pustelni

Archimandryta Gabriel. Fot. PAP/A. Reszko Archimandryta Gabriel. Fot. PAP/A. Reszko

W czwartek wieczorem zmarł archimandryta Gabriel - założyciel i twórca skitu w Odrynkach (Podlaskie), jedynej w kraju prawosławnej pustelni, w przeszłości przełożony męskiego cerkiewnego klasztoru w Supraślu. Miał 54 lata.

Informację o śmierci duchownego potwierdziła w komunikacie kancelaria metropolitalna w Warszawie.

Archimandryta Gabriel od początku swej drogi zakonnej związany był z klasztorem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu - jednym z najważniejszych w kraju ośrodków cerkiewnego życia monastycznego; od maja 2000 roku przez prawie osiem lat był też jego namiestnikiem i proboszczem przyklasztornej parafii.

W 2007 roku obronił pracę doktorską pt. „Zabłudów jako ośrodek kulturalno-religijny Kościoła prawosławnego”.

W kwietniu 2008 roku zrezygnował z nominacji na biskupa (miał zostać biskupem pomocniczym ówczesnej diecezji przemysko-nowosądeckiej, z tytułem biskupa gorlickiego), nie ukrywając, że chciałby pozostać w supraskim klasztorze. Mówił wtedy, że nie jest gotowy do nowej funkcji, a nawet, że nie jest jej godny.

Ostatecznie jego rezygnacja została przez sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przyjęta, a on sam od stycznia 2009 roku zajął się organizacją pierwszego skitu polskiej Cerkwi.

Pustelnia powstała, również z dużym zaangażowaniem miejscowej społeczności, w Odrynkach (Podlaskie), wśród rozlewisk Narwi. W publikacjach dotyczących historii Cerkwi w północno-wschodniej Polsce Odrynki są wymieniane wśród miejsc słynących cudami. W przeszłości istniał tu (do połowy XVIII wieku) monaster.

W ostatnich latach skit i działalność religijna w tym miejscu ojca Gabriela stały się znane nie tylko wśród prawosławnych. Duchowny był też cenionym zielarzem. Praktykę zielarską prowadził najpierw w Supraślu, a później w Odrynkach.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL