W wieku 70 lat zmarł w środę w Krakowie Maciej Beiersdorf – wieloletni dyrektor Muzeum Historii Fotografii i animator życia fotograficznego w Krakowie – poinformowało Muzeum.
"Odszedł od nas człowiek prawy i szlachetny, przepełniony dobrem i życzliwością dla innych. Dyrektor Beiersdorf na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały szef, który położył podwaliny pod rozwój naszej instytucji i do ostatnich tygodni życia żywo interesował się sprawami muzeum, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach i ciesząc się z rozwoju i sukcesów MuFo, za co pozostajemy Mu niezmiernie wdzięczni. Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi" – napisali dyrekcja i pracownicy Muzeum Fotografii w Krakowie.
Maciej Beiersdorf był absolwentem etnografii na UJ. Pracował w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli, a później w Centrum Młodzieży im. H. Jordana.
Od grudnia 1999 roku do końca 2015 roku był dyrektorem Muzeum Historii Fotografii. Zainicjował cykl "Dekad Fotografii Krakowskiej" - organizował wystawy, sesje, panele dyskusyjne, prezentacje multimedialne, spotkania z fotografikami i promocje książek. Podjął współpracę z Klubem Dziennikarzy "Pod Gruszką" oraz nawiązał kontakty ze znakomitymi polskimi fotografami.
Jak podkreśla dyrektor Muzeum Fotografii (MuFo) Marek Świca to właśnie Maciejowi Beiersdorfowi placówka ta zawdzięcza pierwszą wystawę stałą "Z dziejów fotografii", która została otwarta w 2005 roku. Oprawę plastyczną ekspozycji przygotowali artyści plastycy prof. Leszek Wajda i Anna Mściwujewska-Wajda. Jego zasługą jest także digitalizacja muzealnych zbiorów.
W 2007 roku, który był dla Muzeum Historii Fotografii rokiem 20-lecia istnienia instytucji, dzięki staraniom dyrektora placówka otrzymała imię Walerego Rzewuskiego – jednego z najważniejszych fotografów XIX wieku, społecznika i radnego Krakowa.
Maciej Beiersdorf aktywnie współpracował z Cechem Fotografów Krakowskich, który wspierał przy organizacji wystaw jubileuszowych w 90. i 100. rocznicę istnienia organizacji. Zaangażowany w promowanie amatorskiego ruchu fotograficznego zainicjował, realizowany przez wiele lat konkurs "Jeden dzień z życia miasta" oraz cykl wystaw "Patrzę na Kraków" prezentowanych w Galerii Fotografii Piwnica przy ulicy Wiślnej 12.
Był członkiem jury wystaw fotograficznych i etnograficznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda. Był autorem licznych artykułów i tekstów poświęconych fotografii. Z pasją propagował fotografię etnograficzną, współtworząc ekspozycje prezentujące m.in. architekturę drewnianą oraz ginące rzemiosło Małopolski. Wystawy prezentowane były w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Był także pomysłodawcą wystaw poświęconych Pierwszej Kadrowej w latach 2004-15, prezentowanych w przestrzeni miejskiej.
W 2016 roku Maciej Beiersdorf został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie muzealnictwa. (PAP)
wos/ pat/