Religia

24.12.2018

Życzenia biskupa Lechowicza dla Polaków za granicą

Przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą bp Wiesław Lechowicz. Fot. PAP/R. Pietruszka Przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą bp Wiesław Lechowicz. Fot. PAP/R. Pietruszka

Niech Jezus narodzony w Betlejem ogarnie swą wyzwalającą obecnością każdego i każdą z was, wszystkich Polaków żyjących poza granicami naszej ojczyzny! Niech czas świąt Bożego Narodzenia i każdy dzień nowego roku będzie naznaczony blaskiem Światłości prawdziwej – życzył Polonii delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz.

W życzeniach przekazanych na stronie internetowej KEP bp Lechowicz zaznaczył, że tegoroczne święta przypadają w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "100 lat temu, po raz pierwszy od 123 lat, nasi rodacy przeżywali narodzenie Dzieciątka Jezus z głęboką radością i wdzięcznością wobec Bożej Opatrzności i niezłomnych ludzi za odrodzenie ojczyzny i jej powrót do grona suwerennych państw. Możemy sobie wyobrazić, z jaką mocą i entuzjazmem wydobywał się wówczas z polskich serc śpiew kolędy: +Podnieś rękę, Boże Dziecię. Błogosław ojczyznę miłą w dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę Swą siłą. Dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami, Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami+" – podkreślił bp Lechowicz.

Dodał, że mamy zatem dodatkowy motyw, by w bieżącym roku dziękować Panu Bogu za Jego zamysł "wyzwolenia człowieka z niewoli grzechu, śmierci i szatana, wypełniony w osobie Jego Syna. On – Syn Boży, przybierając postać człowieka, wyswobodził nas ku prawdziwej wolności" – podkreślił delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia bp Lechowicz życzył wszystkim "głębokiej wiary, czyli trwania w osobistej relacji z Jezusem”. Zachęcił również do przekazywania wiary dzieciom i wnukom. "Żaden prezent świąteczny nie może się równać z przekazywaniem wiary poprzez świadectwo życia oparte na więzi z Jezusem. Żaden prezent nie może być cenniejszy od czasu wspólnej z dziećmi modlitwy w domu i w świątyni, przy ołtarzu Jezusa” – podkreślił bp Lechowicz.

Przypomniał też, że narodzonego w Betlejem Jezusa, św. Jan nazywa "Światłością Prawdziwą". "Jezus, będąc Światłością, wyprowadza nas z niewoli mroku, czyli grzechu, rozjaśnia prawdą nasze sumienia i umysły, serca ogrzewa miłością, wyznacza bezpieczną drogę prowadzącą do zbawienia. Staje się tym samym stróżem naszej wolności. Nie ma bowiem większego zagrożenia dla wolności jak niewola grzechu, zaciemnione sumienie i umysł, zaślepione nienawiścią serce czy zagubienie prawdziwego celu i sensu życia" – zaznaczył bp Lechowicz.

Zwracając się do rodaków zamieszkałych poza granicami kraju, bp Lechowicz z okazji świąt Bożego Narodzenia życzył, by "pozwolili się objąć tej Światłości prawdziwej, jaką jest Jezus Chrystus!". "Dostrzegajcie w Nim Tego, który jest w stanie wyzwolić was z różnorodnych ograniczeń i uzależnień, ze słabości i bezradności. Przybliżajcie się do Niego z czułością kochającej Matki – Maryi i ze stałością miłującego ojca – św. Józefa. Wówczas przekonacie się, że Jezus potrafi przy waszej zgodzie i dobrej woli przezwyciężyć to, co dotychczas wydawało się wam nie do pokonania" – podkreślił bp Wiesław Lechowicz.

"Niech Jezus narodzony w Betlejem ogarnie swą wyzwalającą obecnością każdego i każdą z was, wszystkich Polaków żyjących poza granicami naszej ojczyzny! Niech czas świąt Bożego Narodzenia i każdy dzień nowego roku będzie naznaczony blaskiem Światłości prawdziwej" – życzył bp Lechowicz. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL