Religia

20.07.2019

Życzenia przewodniczącego KEP dla nowego biskupa diecezji drohiczyńskiej

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki skierował życzenia dla nowego biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka z okazji jego sobotniego ingresu do katedry drohiczyńskiej, zapewniając go o duchowym wsparciu i modlitwie.

"Wraz z diecezją drohiczyńską raduje się dziś Kościół, który jest w Polsce. Wraz z modlitwą wiernych Kościoła lokalnego, któremu z woli Bożej – przez decyzję Jego Świątobliwości papieża Franciszka – będzie ksiądz biskup przewodniczył, swoje modlitwy zanoszą w intencji Waszej Ekscelencji świeccy, osoby życia konsekrowanego, prezbiterzy i biskupi ze wszystkich polskich diecezji, a także rozproszona po całym świecie Polonia" - napisał abp Gądecki w życzeniach, przekazanych przez biuro prasowe Episkopatu Polski, a które zostały odczytane podczas ingresu.

Przewodniczący KEP podkreślił w nich, że "Kościół Boży to Oblubienica Chrystusa, a dzisiejszy ingres to zaślubiny biskupa z diecezją". "Jednocześnie Kościół to mistyczne Ciało naszego Pana, a ingres jest znakiem szczególnej więzi między biskupem i Chrystusem, znakiem szczególnego wybrania i zaufania, którym Bóg obdarza każdego następcę apostołów, powierzając jego pasterskiej miłości, pasterskiej roztropności i pasterskiemu poświęceniu część swojego umiłowanego Kościoła" - zaznaczył abp Gądecki.

Przypomniał w nich, że podczas święceń biskupich udzielanych w katedrze św. Piotra w Rzymie, w uroczystość Objawienia Pańskiego 2013 roku, papież Benedykt XVI mówił: "Możemy powiedzieć, że biskup winien być nade wszystko człowiekiem, któremu zależy na Bogu, ponieważ tylko wówczas naprawdę zależy mu na ludziach. Moglibyśmy też powiedzieć odwrotnie: biskup powinien być człowiekiem, któremu ludzie leżą na sercu, którego przejmuje los ludzi. Musi on być człowiekiem dla innych. Może on jednak być nim naprawdę wówczas, kiedy jest człowiekiem zdobytym przez Boga”.

"Życzę więc Waszej Ekscelencji, aby – będąc w swojej pasterskiej posłudze cały i zawsze dla Boga – był ksiądz biskup zawsze i cały i dla ludzi. Zdobyty przez Boga, zdobywał dla Boga ludzkie serca".

Przewodniczący Episkopatu Polski w życzeniach skierowanych do biskupa Sawczuka podkreślił też, że pasterska miłość przejawia się również w odwadze. Odwadze podobnej do tej, dzięki której mędrcy podjęli decyzję, aby ruszyć w długą drogę za gwiazdą. "Cechowała ich odwaga i pokora wiary. Trzeba było odwagi, aby przyjąć znak gwiazdy jako nakaz wyruszenia, aby wyjść ku temu, co nieznane, niepewne, na drogi, na których czyhało wiele niebezpieczeństw. Możemy sobie wyobrazić, że decyzja tych ludzi wywołała wiele kpin: szyderstwa realistów, którzy potrafili jedynie wyśmiewać marzycielstwo tych ludzi. Ten, kto wyruszał w drogę kierując się tak niepewnymi obietnicami, ryzykując wszystko, mógł wydawać się jedynie śmieszny. Lecz dla tych ludzi, głęboko przejętych Bogiem, droga według Jego wskazań była ważniejsza od ludzkiej opinii” - mówił Benedykt XVI.

Na zakończeniem abp Gądecki życzył nowemu biskupowi drohiczyńskiemu wiary odważnej i pokornej, dzięki której będzie ksiądz biskup dalej – wraz z wiernym Ludem Bożym diecezji drohiczyńskiej – "kroczył po niepowtarzalnych ścieżkach Ducha Świętego, który od pokoleń prowadzi bezpiecznie tych, którzy wsłuchani są bardziej w Jego głos, niż w głos tego świata".

Biskup Piotr Sawczuk, 57-letni biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został mianowany 17 czerwca przez papieża Franciszka nowym biskupem drohiczyńskim. Zastąpił on bp. Tadeusza Pikusa, który złożył rezygnację z tego urzędu ze względu na stan zdrowia. Rezygnacja została przyjęta przez papieża. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL