11.01.2019–14.01.2019
Energia to przewodnie hasło III Śląskiego Festiwalu Nauki, który potrwa od piątku do poniedziałku w Katowicach. Zaplanowano ponad 150 stanowisk pokazowych, ponad 90 warsztatów, 3 sceny, kilkanaście wystaw artystycznych i naukowych.
Oficjalnym prologiem festiwalu jest rozpoczynająca się już w piątek VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim (UŚ), który jest liderem przedsięwzięcia współorganizowanego w sumie przez 6 uczelni z regionu.
Jak poinformowała podczas piątkowej konferencji prasowej prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ dr hab. Edyta Sierka, na wydarzenia Nocy Biologów zarejestrowało się blisko 1500 osób. "Co roku jesteśmy uskrzydleni zainteresowaniem tą imprezą. Kiedy ogłaszamy rekrutację, mija 12-15 minut do pierwszych telefonów ze skargami, że ktoś nie zdołał się już zarejestrować" – powiedziała.
Oficjalną inaugurację festiwalu zaplanowano na sobotni wieczór w Teatrze Śląskim w Katowicach. Odbędzie się wówczas koncert - instalacja multimedialna CallTrainMO4/HG4, przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i towarzyszących mu muzyków. W niedzielę i poniedziałek festiwalowym centrum będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe.
Wśród gości specjalnych festiwalu jest m.in. laureat Nagrody Nobla i doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, niemiecki mineralog i fizyk Johannes Georg Bednorz, którego rodzice pochodzili ze Śląska, a także amerykańska astronautka Nicole Stott, która pojawi się na inauguracji. Na festiwalu pojawią się też: językoznawczyni prof. Katarzyna Kłosińska, znani dziennikarze Mariusz Szczygieł, Filip Springer i Tomasz Zubilewicz, a także popularni youtuberzy. Rolę ambasadorów festiwalu przyjęli: dziennikarz radiowy Piotr Baron, dziennikarze naukowi Tomasz Rożek i Wiktor Niedzicki oraz astrofizyk dr Łukasz Lamża.
Wśród festiwalowych atrakcji - obok wykładów, wystaw i warsztatów - są też m.in. naukowy show laserowy, rozgrywki e-sportowe, dmuchana rakieta kosmiczna, czy mobilne planetarium.
Gospodarzem festiwalu jest miasto Katowice, a współgospodarzem - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, zrzeszająca 41 miast i gmin województwa śląskiego. "Jednym z zadań ustawowych GZM jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Zapewnienie jak najlepszych warunków dla nauki i edukacji jest impulsem do rozwoju miast i obszarów metropolitalnych" – podkreśliła podczas piątkowej konferencji rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska.
Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Festiwalu. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ ekr/