21 października w Warszawie rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – jedyne wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone kinematografii ukraińskiej. Prezentowane na festiwalu kino porusza zagadnienia kształtowania się ukraińskiej tożsamości oraz wojny, która stopniowo znika z międzynarodowych nagłówków.
Kolejna, już 9. edycja tego wydarzenia, które jest organizowane od 2016 r., stanowi niepowtarzalną szansę na zagłębienie się we współczesnej kinematografii ukraińskiej oraz poznanie kultury, która mimo wyzwań, nieustannie się rozwija. Pokazy filmów w ramach festiwalu filmowego Ukraina! odbędą się w dniach od 21 do 27 października 2024 roku w warszawskich kinach Kinoteka i Atlantic, a także w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Podczas przeglądu filmowego zaprezentowanych zostanie około 60 tytułów, w tym najnowsze ukraińskie produkcje fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, jak również filmy, które zdobyły nagrody na międzynarodowych festiwalach. Filmy będą oceniane przez profesjonalne jury, złożone z ekspertów filmowych z Polski i Ukrainy.
Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje trzy główne sekcje konkursowe: konkurs dokumentalny (11 tytułów), konkurs fabularny (12 tytułów) i konkurs krótkometrażowy (20 tytułów). Jednym z elementów tegorocznego programu będzie sekcja poświęcona Tatarom Krymskim, której celem jest przybliżenie widzom ich bogatej kultury, historii oraz dramatycznej sytuacji przedstawicieli tego ludu po okupacji Półwyspu Krymskiego przez Rosję. W ramach tej części zostanie wyświetlony dokument „Cicha deportacja”, ukazujący losy siedmiu Tatarów i Tatarek krymskich. Bohaterowie filmu byli więzieni, torturowani, prześladowani. Grożono im śmiercią, a niektórzy z nich stanęli przed wyborem służby w rosyjskiej armii. Film opowiada o ich ucieczce z okupowanego Krymu, rozstaniu z bliskimi i domem oraz o tym, jak radzą sobie w nowej rzeczywistości. Dokument został stworzony przez redaktorów Radia Wolna Europa.
Tegoroczną odsłonę festiwalu otworzy film „Szare pszczoły” nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. W małej wiosce w Donbasie pozostali już tylko Serhii i Pasha - dwaj wrogowie z dzieciństwa. Pod ostrzałem pocisków, bez elektryczności, w całkowitym opuszczeniu, emeryci żyją swoim codziennym życiem, a czasami spotykają się, aby prowadzić spory i niemiłe, ale konieczne rozmowy. Mimo wojny próbują wieść swoje spokojne życie w niebezpiecznym miejscu, ale wszystko zmienia się, gdy w wiosce pojawia się rosyjski snajper. Codzienne życie samotnych mieszkańców wioski odzwierciedla geopolityczną i społeczną sytuację w regionie.
Na festiwalu pokazany zostanie też polski kandydat do Oscara – film „Pod wulkanem” w reżyserii Damiana Kocura. To wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej, ukraińskiej rodziny Kowałenków, którą wybuch wojny zastaje podczas wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy i w jednej chwili z turystów rodzina zamienia się w uchodźców.
Jak co roku na festiwalu pokazane zostaną także zwycięskie produkcje z poprzednich edycji. Już w październiku widzowie będą mieli okazję ponownie obejrzeć film „La Palisiada”, który wygrał ubiegłoroczny festiwal. Ten film razem z polskim „Pod wulkanem” będzie walczył w tym roku o statuetkę Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Jednym z najbardziej oczekiwanych i intrygujących tytułów tegorocznej edycji będzie film „Wiedźma z Konotopu”, inspirowany postacią czarownicy z ukraińskich legend i literatury klasycznej oraz wierzeniach o niezwykłych zdolnościach tamtejszych kobiet. Horror opowiada historię pochodzącej z pradawnego rodu wiedźmy, która już dawno wyrzekła się swoich czarodziejskich mocy. Teraz wiedzie zwyczajne życie z ukraińskim chłopcem o imieniu Andrij. Jednak jej spokojne życie zostaje zburzone, gdy wybucha pełnoskalowa wojna z Rosją, a miasto zostaje częściowo zajęte przez najeźdźców. Próbując uratować ukochaną, Andrij umiera w jej ramionach, a kobieta odzyskuje nadprzyrodzone siły i mści się na najeźdźcach, okrutnie i bezlitośnie… W roli głównej występuje Tetiana Małkowa, którą widzowie mogą kojarzyć z ukraińskiej komedii „Smak wolności”.
Ukraina! Festiwal Filmowy to także szeroka gama wydarzeń towarzyszących. W programie znajdą się spotkania z twórcami, debaty – o Tatarach Krymskich, rosyjskiej propagandzie oraz ukraińskich i białoruskich mniejszościach w Polsce – a także dwie wystawy: fotografii Kariny Będkowskiej oraz plakatów Iwony Cichy.Jednym z ważnych partnerów festiwalu jest miasto st. Warszawa, które współfinansuje to kulturalne wydarzenie.
Od października do grudnia Festiwal odwiedzi także inne miasta w Polsce. Zagości m.in. w Krakowie, Gdyni, Toruniu, Łodzi, Lublinie, Płocku, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu), a w dniach 1-17 listopada 2024 roku festiwalowe filmy będzie można obejrzeć online na platformie MEGOGO.PL.
Bilety na seanse w Kinotece, kinie Atlantic oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy są dostępne w sprzedaży na stronach i kasach kin. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.ukrainaff.com
Autor: Ihor Usatenko
iua/ mar/