II Rzeczpospolita

15.06.2015 aktualizacja 11.08.2016

97. „Opowieści z Kresów” w DSH: „Druskieniki - moja miłość!”

97. „Opowieści z Kresów” w DSH: „Druskieniki - moja miłość!” 97. „Opowieści z Kresów” w DSH: „Druskieniki - moja miłość!”

W środę, 17 czerwca, o g. 12 i o g. 18 w stołecznym Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się 97. spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Druskieniki - moja miłość!”.

Kozłowski poświęci je leżącym nad Niemnem Druskienikom, które jako uzdrowisko zasłynęły w pierwszej połowie XIX w. Latem ogniskowało się tu życie towarzyskie Litwy, przyjeżdżali kuracjusze z Królestwa Polskiego i Rosji, bywali ziemianie, arystokraci, znani twórcy i pisarze – Czeczot, Syrokomla, Moniuszko, Kraszewski, Orzeszkowa, Gloger. Tu dorastał słynny litewski kompozytor i malarz Mikołaj Čiurlionis.

W latach 20. XX w. sławę Druskienik ugruntowały pobyty Józefa Piłsudskiego, który nad Niemnem nawiązał przedostatni swój romans. Barwną opowieść o Druskienikach, mieszkańcach miasteczka i bywalcach uzdrowiska Tomasz Kuba Kozłowski zilustruje oryginalną, szerzej nieznaną ikonografią z epoki.

Źródło: DSH

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL